Eritromisin topikal

Eritromisin için kullanır

Terapötik Sınıf: Antiacne

Kimyasal Sınıf: Makrolid

Erythromycin sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Eritromisin için aşağıdakiler düşünülmelidir

Eritromisine veya başka ilaçlara karşı alışılmadık veya alerjik bir reaksiyon geçirmeniz durumunda doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Erythromycin topikal solüsyon 12 yaş ve üzerindeki çocuklarda test edilmiştir ve etkili dozlarda yetişkinlerde olduğundan farklı yan etkilere veya problemlere neden olduğu gösterilmemiştir.

Birçok ilaç, özellikle yaşlı insanlarda incelenmemiştir. Bu nedenle, genç yetişkinlerde yaptıklarıyla aynı şekilde çalışıp çalışmadıkları bilinmeyebilir. Yaşlılarda topikal eritromisin kullanımını diğer yaş gruplarında karşılaştıran belirli bir bilgi bulunmamasına rağmen, eritromisin, yaşlı insanlarda, küçük erişkinlerde olduğundan farklı yan etkilere veya problemlere neden olması beklenmemektedir.

Eritromisin kullanmadan önce

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Eritromisin kullanırken, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyoneliniz tarafından bilhassa bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle eritromisin kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Eritromisin uygulamadan önce, etkilenen bölgeyi ılık su ve sabunla iyice yıkayın, iyi durulayın ve kuru bir şekilde kesin. Yıkadıktan veya tıraş ettikten sonra, plise (sürüntü), topikal jel veya topikal sıvı formu uygulamadan önce 30 dakika beklemek en iyisidir. İçindeki alkol, yeni yıkanmış veya traşlanmış cildi tahriş edebilir.

Tablet (sürüntü), topikal jel veya topikal sıvı formdaki eritromisin kullanan hastalar için

Eritromisin sivilcenizi tedavi etmeyecektir. Bununla birlikte, sivilcelerinizi kontrol altında tutmaya yardımcı olmak için belirtileriniz birkaç gün sonra temizlenmeye başlamış olsa dahi, eritromisin’i tam bir tedavi süresi için kullanmaya devam edin. Bazı durumlarda eritromisin aylarca veya daha uzun süre her gün kullanmaya devam etmeniz gerekebilir. Eritromisin kullanımını çok erken bırakırsanız, semptomlarınız geri dönebilir. Herhangi bir dozu kaçırmamak önemlidir.

Farklı hastalar için eritromisin dozu farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler yalnızca ortalama eritromisin dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bir miktar eritromisin özlediyseniz, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Akneniz 3-4 hafta içinde düzelmezse veya kötüleşirse, sağlık uzmanınıza danışın. Bununla birlikte, aknenin tedavisi tam düzelme görmeden önce 8 ila 12 hafta sürebilir.

Tablet (sürüntü), topikal jel veya topikal sıvı formdaki eritromisin kullanan hastalar için

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Eritromisin’in Doğru Kullanımı

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi Çoklu Risk kullanıma bağlı

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Akne doxycycline, clindamycin topikal, tetrasiklin topikal, minosiklin, Accutane, tretinoin topikal, isotretinoin, Yaz, Yasmin, Ortho Tri-Cyclen, dapsone topikal, Retin-A, Epiduo, adaptalen topikal, Mikrogestin Fe 1/20, Vibramisin, Tazorak, Claravis , Differin, TriNessa, Minocin, Tri-Sprintek, Solodyn, Gildess Fe 1/20

Eritromisin Kullanırken Dikkat Edilecek Hususlar

Eritromisin Yan Etkiler

Eritromisin topikal