Eskalith

Lityum toksisitesi, serum lityum seviyeleri ile yakından ilişkilidir ve terapötik seviyelere yakın dozlarda ortaya çıkabilir. Tedaviye başlamadan önce, hızlı ve doğru serum lityum tayinleri için olanaklar bulunmalıdır.

Lityum toksisitesi, serum lityum seviyeleri ile yakından ilişkilidir ve terapötik seviyelere yakın dozlarda ortaya çıkabilir. Tedaviye başlamadan önce, hızlı ve doğru serum lityum tayinleri için olanaklar bulunmalıdır.

Eskalit için kullanır

Terapötik Sınıf: Nutriziküler

Lityumun kişinin ruh halini nasıl dengede tuttuğu bilinmiyor. Bununla birlikte, merkezi sinir sistemi üzerinde etkili olur. Duygularınızı daha fazla kontrol etmenize yardımcı olur ve yaşama sorunlarıyla daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olur.

Siz ve ailenizin bu tıbbın tüm etkilerini anlamaları önemlidir. Bu etki kişisel durumunuza, cevabınıza ve kullandığınız lityum miktarına bağlıdır. İlaç kullanma ile ilgili sorunlar olduğunda da doktorunuzla ne zaman irtibata geçeceğinizi bilmeniz gerekir.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilaç, belli bir kullanım için pazarlama için onaylandıktan sonra, diğer tıbbi problemler için de yararlı olduğunu gösterebilir. Bu kullanımlar ürün etiketlemesine dahil edilmemesine rağmen, lityum aşağıdaki tıbbi durumları olan bazı hastalarda kullanılır

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Eskalit’i Kullanmadan Önce

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

12 yaşın altındaki çocuklarda yaşın lityumun uzun süreli salım tabletlerinin etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Çocuk nüfusundaki yaşın lityum kapsülleri, çözeltileri ve tabletlerin etkileri ile ilişkisi hakkında hiçbir bilgi mevcut değildir. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Geriatrik popülasyonda yaşın lityumun etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Bununla birlikte, yaşlı hastaların, yaşa bağlı kalp ve böbrek sorunlarına sahip olma olasılığı daha yüksektir; bu durum, lityum alan hastalar için dozda bir uyarı ve uyarı yapılmasını gerektirebilir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu bölüm, lityum içeren bir takım ürünlerin doğru kullanımı hakkında bilgi sağlar. Eskalit’e özgü olmayabilir. Lütfen dikkatle okuyun.

Bu ilacı doktorunuzun talimatlarına uygun şekilde alın. Daha fazla veya daha azını kullanmayın, daha fazla veya daha az sıklıkla kullanmayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın. Bunun yapılması yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Daha iyi hissetmeye başlamadan önce bu ilacı birkaç hafta sürebilir. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuzla konuşun.

Doktorunuzun düşük sodyum veya düşük tuzlu bir diyette olup olmadığını bilmesini sağlayın. Diyetinizde çok az tuz, ciddi yan etkilere neden olabilir.

Bu ilacı kullanacağınız sıvı miktarı hakkında doktorunuzla konuşun. Bazı insanlar lityumla her gün ekstra sıvı içmelidirler.

Uzun süreli salınan tableti tamamen yutun. Kırmayın, ezmeyin veya çiğneyin.

Ağız solüsyonunu işaretli bir ölçüm kaşığı, oral şırınga veya ilaç kabı ile ölçün. Normal bir çay kaşığı doğru miktarda ilacın ölçülmeyebilir.

Lityumun doğru kullanılması

Çeşitli lityum biçimleri vardır. Her biri için doz farklıdır ve günün farklı zamanlarında kullanılırlar. Önce aldığınız ilacı doktorunuzla konuşmadan değiştirmeyin.

Lityumun düzgün çalışabilmesi için, doktorunuz tarafından düzenli olarak aralıklarla verilen dozlarda her gün alınmalıdır. Bu, kandaki lityum miktarını sabit tutmak için gereklidir. Miktarı sabit tutmaya yardımcı olmak için, herhangi bir doz kaçırmayın ve daha iyi hissetseniz bile ilacınızı almayı bırakmayın.

Sadece doktorunuzun reçete ettiği bu ilacın markasını kullanın. Farklı markalar aynı şekilde çalışmayabilir.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eskalit Kullanırken Önlemler

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Bu tıbbın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için doktorunuzun düzenli ziyaretlerdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen yan etkileri kontrol etmek için kan ve idrar testleri gerekebilir.

Hamile iken bu ilacı kullanmanız doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Hamilelikten kaçınmak için etkili bir doğum kontrol yöntemini kullanın. İlacı kullanırken hamile kaldıysanız, derhal doktorunuza bildirin.

İshal, kusma, uyuşukluk, kas güçsüzlüğü, titreme, dengesizlik veya kas kontrolünde veya eşgüdümle ilgili diğer problemleriniz varsa bu ilacı kullanmayı bırakın ve hemen doktorunuzu arayın.

Doktorunuzun, Brugada sendromu adı verilen bir kalp rahatsızlığınız olup olmadığını bilmesini sağlayın. Brugada sendromu hayatı tehdit edici olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Hızlı, çarpıcı veya pürüzlü bir kalp atışınız varsa, açıklanamayan bayılma, baş dönmesi, nefes darlığı veya bu ilacı aldıktan sonra solunan rahatsızlığınız varsa hemen doktorunuzu veya acil servisinizi arayın.

Ensefalopatik sendrom (beyin sorunu), bu ilacı haloperidol (Haldol®) ile birlikte kullanan hastalarda ortaya çıkabilir. Bu ilacı alırken şu semptomlar varsa hemen doktorunuza danışın: ateş, karışıklık, uyuşukluk, konuşma güçlüğü, kontrolsüz vücut hareketleri ve sıradışı yorgunluk veya zayıflık.

Eskalith Yan Etkileri

Eskalith (lityum)

Bu ilaç, bazı kişilerin baş dönmesi, uykulu olma veya normalden daha az uyarı halini almasına neden olabilir. Sürüşe başlamadan önce bu ilaca nasıl tepki verdiğiniz, makineler kullandığınızı veya başınız döndüğünüz veya uyanık değilseniz tehlikeli olabileceği başka herhangi bir şey yaptığınızdan emin olun.

Sıcak havalarda ve sıcak banyolar, saunalar veya egzersiz gibi yoğun terlemeye neden olan aktivitelerde ekstra özen gösterin. Ağır terleme, kusma, ishal, sarsıntı veya kas güçsüzlüğüne neden olan bir enfeksiyon veya rahatsızlığınız varsa hemen doktorunuza danışın. Vücudunuzdan fazla su ve tuz kaybı, bu ilacın ciddi yan etkilere neden olabilir.

Kilo vermek için diyet yapmayın ve doktorunuza danışmadan diyetinizde büyük bir değişiklik yapmayın. Uygunsuz diyet, vücudunuzdan fazla su ve tuz kaybına neden olabilir ve bu ilacın ciddi yan etkilere neden olabilir.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Aşağıdaki aşırı doz belirtileri ortaya çıkarsa hemen acil yardım alın

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Availability Durdurulan Durdurulan

Gebelik Kategorisi D Olumlu risk belirtisi

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Bipolar Bozukluk Seroquel, lityum, klonazepam, Klonopin, Abilify, Lamictal, ketiapin, Depakote

Şizoaffektif Bozukluk Seroquel, Prozak, lityum, fluoksetin, Abilify, Lamiktal, ketiapin, risperidon

Mania lityum, Depakote, risperidon, Risperdal, divalproeks sodyum, haloperidol, Haldol, klorpromazin