Esomeprazol

Terapötik Sınıf: Gastrik Asit Salgılama İnhibitörü

Esomeprazol için kullanır

Farmakolojik Sınıf: Esomeprazol

Esomeprazol bir proton pompa inhibitörüdür (PPI). Midenin ürettiği asit miktarını azaltarak çalışır.

Esomeprazole hem tezgah üstü (OTC) hem de doktorunuzun reçetesiyle birlikte temin edilebilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Esomeprazol için aşağıdakiler düşünülmelidir

Esomeprazol veya başka ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, çocuklarda GÖRH için esomeprazolün yararlılığını sınırlayacak pediate özgü problemleri göstermedi. Bununla birlikte, 1 aydan küçük çocuklar için güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlı bireylerde esomeprazolün yararlılığını sınırlayacak geriatrik özel problemleri göstermedi.

Esomeprazol kullanmadan önce

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Ezomeprazol kullanırken, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birine sahipseniz, sağlık uzmanınızın bilmesinin özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle birlikte esomeprazol kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Ezomeprazol aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Ezomeprazolü aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak belirli yan etki riski taşır ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavidir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı esomeprazolün kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Ezomeprazol’u doktorunuzun yaptığı gibi uygulayın. Daha fazla almayın, daha sık almayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın.

Esomeprazole bir İlaç Rehberiyle ve hasta talimatlarıyla birlikte gelir. Talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Birkaç gün sonra kendinizi iyi hissetmeye başlamış olsanız bile, yemekten en az 1 saat önce ve tam zamanlı tedavi için esomeprazol kullanınız.

H. pylori enfeksiyonu ile ülser tedavisi için esomeprazol kullanıyorsanız, antibiyotiklerle birlikte alınız (örn., Amoksisilin, klaritromisin).

Kapsülü kullanmak için

Kapsül, nazogastrik (NG) tüp ile kullanmak için

Oral süspansiyonu kullanmak için

Oral süspansiyonu nazogastrik veya gastrik tüp ile kullanmak

Ezomeprazolun dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler yalnızca esomeprazolün ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bir miktar esomeprazol özlediyseniz, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

Esomeprazolün Uygun Kullanımı

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Düzenli ziyaretlerde doktorunuzun ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. Bu, doktorunuzun ilacın düzgün çalışıp çalışmadığını görmesine ve almaya devam edip etmeyeceğinize karar vermesine izin verir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan ve diğer laboratuvar testleri gerekli olabilir. Durumunuz düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuza danışın.

Esomeprazol bazen amoksisilin (Amoxil®) ve klaritromisin (Biaxin®) ile birlikte ülser tedavisinde verilir. Doktorunuzun yazdığı diğer ilaçların risklerini ve doğru kullanımını anladığınızdan emin olun.

Özellikle uzun süre esomeprazol kullandığınızda, atrofik gastrit (mide yanması) ortaya çıkabilir. Bununla ilgili endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun.

Ateş, eklem ağrısı, deri döküntüsü, vücudunuzun şişmesi, ayak veya ayak bilekleri veya esomeprazol aldıktan sonra olağan dışı kilo alma durumunda derhal doktorunuza danışın. Bunlar akut interstisyel nefrit semptomları olabilir.

Ezomeprazol Kullanırken Dikkat Edilecek Hususlar

Ezomeprazolü uzun süre kullanmak vücudunuzun B12 vitamini emilimini zorlaştırabilir. Vitamin B12 eksikliği ile ilgili endişeleriniz varsa doktorunuza bildirin.

Gidermeyen sulanmış bir tabureniz varsa, mide ağrısı ve esomeprazol ile ateş varsa derhal doktorunuza danışın.

Esomeprazol, kalça, bilek ve omurga kırığı riskini artırabilir. 50 yaş ve üstündeyseniz, yüksek doz kullanıyorsanız veya bir yıl veya daha fazla süreyle kullanmanız daha olasıdır.

Esomeprazol hipomagnezemi (kandaki magnezyumun düşük olmasına) neden olabilir. Bu, bir yıldan fazla esomeprazol kullanıyorsanız veya eğer digomin (Lanoxin®) veya belirli diüretiklerle (su hapları) birlikte esomeprazol kullanıyorsanız daha olasıdır. Konvülsiyonlar (nöbetler), hızlı, yarış veya düzensiz kalp atışı, kas spazmları (tetany), titreme veya alışılmadık yorgunluk veya zayıflık varsa hemen doktorunuza danışın.

Önce doktorunuza danışmadan esomeprazol kullanmayı bırakmayın.

Sizi tedavi eden herhangi bir doktor veya diş hekimi tarafından esomeprazol kullandığından emin olun. Esomeprazol bazı tıbbi testlerin sonuçlarını etkileyebilir.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Bu, reçeteyi (örn., Klopidogrel, atazanavir, nelfinavir, Plavix®, Reyataz®, Viracept®) veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaçlar ve bitkisel ilaçlar (örneğin St. John’s wort) veya vitamin takviyelerini içerir.

Esomeprazol Yan Etkiler

Esomeprazol

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx / OTC Rx ve / veya OTC

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

GÖRH omeprazol, pantoprazol, Neksium, ranitidin, Prilosec, Protonix

Barrett’ın özofagus omeprazol, pantoprazol, Nexium, Prilosec, Protonix, Dexilant

Helicobacter Pylori Enfeksiyonu omeprazol, amoksisilin, pantoprazol, Neksium, metronidazol, Prilosec

Zollinger-Ellison Sendromu omeprazol, pantoprazol, Neksium, ranitidin, Prilosec, Protonix