Etkili

Prasugrel, aktif patolojik kanama veya kanama eğilimi, geçici iskemik atak ya da inme öyküsü, vücut ağırlığı 60 kg’ın altında olan ya da kanama riskini artıran ilaçların birlikte kullanılması durumunda ciddi, bazen ölümcül kanamalara neden olabilir. (Örneğin, varfarin, heparin, fibrinolitikler, NSAID’lerin kronik kullanımı). Prasugrel, yüksek riskli durumlar (diyabet, önceden miyokard enfarktüsü geçmişi) hariç 75 yaş ve üzeri hastalarda önerilmemektedir. Acil CABG geçirmesi muhtemel hastalarda prasugrel’i başlatmayın ve herhangi bir ameliyattan en az 7 gün önce kesilmelidir. Akut koroner sendromdan sonraki ilk birkaç hafta içinde kesilmenin, daha sonraki kardiyovasküler olaylar için riski artıracağı için, mümkünse, kanamayı prasugrel kullanımını durdurmadan yönetin.

Etkili İçin Kullanır

Terapötik Sınıf: Trombosit Agregasyon İnhibitörü

Farmakolojik Sınıf: ADP’ye Bağlı Agregasyon İnhibitörü

Kalp krizi veya inme, kalpteki veya beyindeki bir kan damarı bir kan pıhtısı tarafından bloke edildiğinde ortaya çıkabilir. Prasugrel, kandaki bazı hücrelerin toplanmasını veya birbirine yapışmasını önleyerek zararlı bir kan pıhtı oluşma ihtimalini azaltır. Prasugrel bazı insanlarda ciddi kanama şansını artırabilir.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediatrik populasyonda yaşın prasugrel’in etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Effient kullanmadan önce

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlılarda prasugrel’in kullanımını sınırlayan geriatrik özel problemleri göstermedi. Prasugrel’in toksisitesi nedeniyle, 75 yaş ve üzerindeki yaşlı hastalarda kullanılması önerilmez.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu ilacı doktorunuzun talimatlarına uygun şekilde alın. Daha fazla almayın, daha sık almayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın. Bunun yapılması yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bu ilaç bir İlaç Rehberiyle birlikte verilmelidir. Bu talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorun.

Bu ilacı yiyecekli olsun olmasın alabilirsin.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Tabletleri orijinal ambalajında ​​tutun.

Etkili Kullanım

Düzenli ziyaretlerde doktorunuzun ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. Bu, doktorunuzun ilacın düzgün çalışıp çalışmadığını görmesine ve almaya devam edip etmeyeceğinize karar vermesine izin verir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan ve idrar testleri gerekebilir.

Tüm tıp doktorları, diş hekimleri ve hemşirelerinize bu ilacı aldığınızı söyleyin. Prasugrel, ameliyat sırasında veya bazı dişhekimliği prosedürlerinde ciddi kanama riskini artırabilir. İşlem, ameliyat veya diş prosedüründen yaklaşık 7 gün önce durdurulması gerekebilir.

Aşağıdaki belirtilere sahipseniz hemen doktorunuza danışın: zihinsel durumunuzdaki, karanlık ya da kanlı idrardaki değişiklikler, konuşma güçlüğü, ateş, cildin soluk rengi, deride kırmızı lekeler tespit etme, nöbetler, zayıflık, sarı gözler ya da cilt . Bunlar trombotik trombositopenik purpura (TTP) adı verilen ciddi bir belirtinin belirtileri olabilir.

Bu ilaç, anjioödem gibi ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Anjiyoödem hayatı tehdit edici olabilir ve hemen tıbbi müdahale gerektirir. İlacınızı kullanırken göğüs ağrısı, kızarıklık, kaşıntı, yüzün şişmesi, dudaklar, dilde ya da boğazda yutma ya da solunum sorunlarınız varsa derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilacı doktorunuza danışmadan önce almayı bırakmayın. Bunu yapmak pıhtılaşma riskinizi artırabilir.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Etkiyi Kullanırken Önlemler

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi B İnsanlarda kanıtlanmış bir risk yok

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Etkili Yan Etkiler

Etkili (prasugrel)

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Akut Koroner Sendrom Plavix, klopidogrel, Lovenox, enoksaparin, Brilinta, tikagrelor, prasugrel, Integrilin, tirofiban, Aggrastat, eptifibatid