Farkli topikal

Terapötik Sınıf: Antiacne

Differin için kullanır

Kimyasal Sınıf: Retinoid

Adapalen sadece doktorunuzun reçetesiyle birlikte verilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Bu tıbbın çalışmaları sadece erişkin hastalarda yapılmıştır ve diğer yaş gruplarında 12 yaşına kadar olan çocuklarda adaptalen kullanımını karşılaştıran özel bir bilgi yoktur. Gençlerde adaptalenin yetişkinlerde olduğundan farklı yan etkilere veya problemlere neden olması beklenmemektedir.

Birçok ilaç, özellikle yaşlı insanlarda incelenmemiştir. Bu nedenle, genç yetişkinlerde yaptıklarıyla aynı şekilde çalıştıkları veya yaşlı insanlarda farklı yan etkilere veya sorunlara neden olup olmadıkları bilinmeyebilir. Diğer yaş gruplarında yaşlılarda adaptalen kullanımını karşılaştıran özel bir bilgi yoktur. Yaşlı yetişkinlerin akne gelişmesi muhtemel değildir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Differin’i Kullanmadan Önce

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu ilacı sadece yönlendirildiği şekilde kullanmanız çok önemlidir. Daha fazlasını kullanmayın, daha sık kullanmayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın. Bunun yapılması cildin tahrişe neden olabilir.

Bu ilacı yanan veya güneş yanıkları veya açık yaralar üzerine uygulamayın.

Bu ilacı gözler, dudaklar veya burun içinde veya çevresinde kullanın. Uygularken ilaçları bu alanlardan uzaklaştırın. İlaç kaza sonucu bu alanlara girerse, bir kerede suyla yıkayın.

Akne etkilenen derinin temiz, kuru bölgelerine ilaç uygulayın. Nazikçe ve iyi sürtün. Onların üzerinde kalabilecek herhangi bir ilacı çıkarmak için daha sonra ellerinizi yıkayın.

Sivilcenizi tamamen temizlemenize yardımcı olması için, semptomlarınız kısa bir süre sonra ortadan kalkmaya başlamış olsa bile, bu ilacı tam zamanlı olarak kullanmaya devam etmeniz çok önemlidir. Bu ilacı çok erken kullanmayı bırakırsanız sivilceniz geri dönebilir veya daha da kötüleşebilir.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacı bir doz özlediyseniz, kaçırdığınız dozu atlayın ve düzenli doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

İlk 3 hafta boyunca adapalen kullanıyorsanız, sivilceniz daha da kötüleşebilir gibi gözükebilir. Tam iyileşme 12 hafta içinde, özellikle de her gün ilaç kullanırsanız görülmelidir. Eğer akne ilk başta daha kötü görünüyorsa, tahriş veya diğer belirtiler şiddetli olmadıkça adaptalen kullanmayı bırakmamalısınız. Sivilceniz 8 ila 12 hafta içinde iyileşmezse doktorunuza danışın.

Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe, adaptalen kullandığınız bölgeye herhangi bir topikal ürün uygulamayın. Adapalen ile tedavi edilen alana uygulandığında, aşağıdaki ürünler cildin hafif ila şiddetli tahriş olmasına neden olabilir

Doktorunuz adapalen ile tedavi sırasında benzoil peroksit, klindamisin veya eritromisin gibi diğer topikal ürünleri kullanmanızı isteyebilir. Ürünleri günün farklı zamanlarında uygulamak cilt tahrişine neden olma şansını azaltacaktır.

Cildiniz herhangi bir zamanda çok kuru veya kırmızı hale gelirse, adaptalen kullanıp kullanmamaya devam edip etmeyin doktorunuzla görüşün. Gerektiğinde krem, losyon veya nemlendirici uygulamak, bu cilt problemlerinin azaltılmasına yardımcı olur.

Differin’in Doğru Kullanımı

Bu tıbbın tedavisi süresince, tedavi edilen alanlarda çok fazla güneşlenmeden kaçının ve güneş lambaları kullanmayın. Cildiniz güneş yanığı veya cilt tahrişine daha yatkın olabileceğinden, güneş koruyucu faktör (SPF) 15 veya daha fazla olan güneş kremi veya güneş bloke eden losyonları düzenli olarak kullanın. Güneşe, rüzgara ve soğuk havaya karşı koruyucu giysiler giyin.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse en kısa sürede doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Differin Kullanırken Önlemler

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Akne doxycycline, clindamycin topikal, eritromisin topikal, tetrasiklin topikal, minosiklin, Accutane, tretinoin topikal, isotretinoin, Yaz, Yasmin, Ortho Tri-Cyclen, dapsone topikal, Retin-A, Epiduo, adaptalen topikal, Mikrogestin Fe 1/20, Vibramisin, Tazorac, Claravis, TriNessa, Minocin, Tri-Sprintec, Solodyn, Gildess Fe 1/20

Farklı Yan Etkiler

Diferensiyel (adapalen topikal)