Günlük aspirin tedavisi: yararları ve riskleri anlama

İbuprofen (Motrin IB, Advil, diğerleri) ve naproksen sodyum (Aleve) gibi hem aspirin hem de nonsteroid anti-inflamatuvar ilaçlar (NSAİİ), kan trombositlerinin pıhtılaşma etkisini azaltır. Nonsteroid antienflamatuvar ilaçların düzenli olarak kullanılması kanama riskinizi artırabilmektedir.

Bazı NSAİ’ler kendi başına kalp krizi riskini artırabilir. Ayrıca, bazı NSAID’ler aspirin ile olumsuz etkileşim gösterebilir ve kanama riskini daha da arttırabilir.

Tek bir ibuprofen dozu gerekiyorsa, aspirinden iki saat sonra al. İbuprofen veya diğer NSAİİ’leri daha sık kullanmanız gerekiyorsa, günlük aspirin tedavisine müdahale etmeyeceğiniz ilaç alternatifleri konusunda doktorunuzla konuşun.

Eğer başka bir durum için düzenli olarak ibuprofen veya başka bir nonsteroid antienflamatuar ilaç (NSAID) kullanırsanız, aspirini alabilir misiniz?

Aspirin kullanmanın yan etkileri ve komplikasyonları arasında

Günlük aspirin tedavisinin olası yan etkileri nelerdir?

Aspirin kullanıyorsanız ve ameliyat veya ameliyat gerekiyorsa, cerraha veya dişçiye günlük aspirin aldığınızı ve ne kadar aldığınızı söyleyin. Aksi takdirde ameliyat sırasında aşırı kanama riski çekersiniz. Bununla birlikte, doktorunuzla konuşmadan aspirini kullanmayı bırakmayın.

Gıda ve İlaç Dairesi ayrıca, düzenli olarak aspirin kullanan kişilerin, ek kan azaltıcı etkileri ve karnınızı rahatsız etme potansiyeli nedeniyle içtikleri alkol miktarını sınırlamaları konusunda uyarıda bulunuyor. Alkol içmeyi seçerseniz, bunu denetleyin. Sağlıklı yetişkinler için her yaştan kadınlar ve 65 yaşından büyük erkekler için günde bir içki, 65 yaş ve altındaki erkekler ise günde iki içki içiyor demektir.

Varfarin (Coumadin, Jantoven), apixaban (Eliquis), dabigatran (Pradaxa) veya rivaroksaban (Xarelto) gibi antikoagülan kullanıyorsanız aspirine birleştirdiğinizde büyük kanama komplikasyonları riski büyük ölçüde artırabilir. Bununla birlikte, düşük dozda aspirin ile varfarin veya başka bir antikoagülanın birlikte kullanılması için bazı koşullar olabilir. Ancak, bu tedavinin daima doktorunuzla dikkatli bir şekilde görüşülmesi gerekir.

Diğer ilaçlar ve bitkisel takviyeler kanama riskinizi artırabilir. Aspirinle etkileşebilecek ilaçlar arasında

Günlük aspirin tedavisi ile olası ilaç etkileşimleri nelerdir?

Bazı besin takviyeleri almak kanama riskinizi de artırabilir. Bunlar arasında

Kalp krizi geçirdiğini düşünüyorsan, yapmanız gereken en önemli şey doktorunuza veya acil tıbbi servislere başvurmanızdır. Yardım çağırmayı erteleme. Aspirin yalnız kalp krizi geçirirseniz hayatınızı kurtaramaz.

Operatör bir aspirini çiğnemenizi tavsiye edebilir, ancak önce aspirine alerjiniz olmadığını veya kalp krizinde aspirin almayı çok fazla riskli hale getirecek başka sağlık koşullarınız olmadığından emin olmak için sorular soracaktır. Doktorunuz daha önce sana bir kalp krizi geçirdiğini düşünüyorsan bunu söylemişse aspirini çiğneyebilirsin, ancak önce doktoruna veya acil tıbbi servislere gitmelisin.

Enterik kaplı aspirin midenizden geçecek ve ince bağırsağınıza gelene kadar parçalanamayacak şekilde tasarlanmıştır. Midede daha nazik olabilir ve özellikle gastrit veya ülser öyküsü olanlarda günlük aspirin alan bazı insanlar için uygun olabilir.

Bununla birlikte, bazı araştırmacılar, enterik kaplı bir aspirin alarak gastrointestinal kanama geliştirme şansınızı azalttığına dair bir kanıt olmadığını düşünüyorlar. Buna ek olarak, bazı araştırmalar kaplamalı aspirinin olası bir kalp krizi anında alındığında düz aspirin kadar etkili olmayabileceğini bulmuştur. Kanama riskinizi azaltmanın yollarından endişeleniyorsanız doktorunuzla konuşun.

Eğer günlük aspirin alırsanız, kalp krizi sırasında bir aspirin almak güvenli midir?

Kaplamalı bir aspirin almalısınız?