Ishal: kansere bağlı nedenler ve nasıl başa çıkılacağı

Kansere sahip insanlarda ishalin sebebi nedir?

Hangi ishal işaret ve semptomlarının rutin olduğunu ve hangisinin ciddi olduğunu bilmek, doktorunuzu ne zaman arayacağınızı anlamanıza yardımcı olabilir.

Kanser tedavisi

Mide krampları. Tuvalete sık sık geziler. İshal, kanser tedavisi gören insanlarda hoş olmayan fakat yaygın bir yan etkidir. İshal, kanserin kendisinden kaynaklanabilir.

Enfeksiyonlar

İshal kanserli kişiler için bir rahatsızlıktan daha fazla olabilir – daha ciddi bir şeyin işareti olabilir.

Stres ve kaygı

Herkes şimdi ve sonra ishal oluyor. Kansere yakalanırsanız, normalde diyare oluşturan şeyler sizi etkileyebilir. Ancak, kansere özgü diare nedenleri arasında kanser tedavisi, enfeksiyonlar, stres ve kaygı ve kanser gibi ek nedenler bulunmaktadır.

Birkaç kanser tedavisi türü diyare oluşturabilir

Kemoterapi. Kanser hücrelerinin öldürülmesine ilaveten, kemoterapi, bağırsak astarındaki gibi hızlı büyüyen diğer hücreleri de öldürme eğilimi gösterir. Kemoterapi bağırsağınızın döşemesine zarar verirse, ishale neden olabilir.

Tüm kemoterapi ilaçları diyareye neden değildir, bu nedenle doktorunuza sizin spesifik tedavinizin bir yan etkisi olup olmadığını sorun.

Kemik iliği kök hücre nakli. Kemik iliği kök hücre naklinin bir parçası olarak verilen kemoterapi ve toplam vücut radyasyon tedavisi ishale neden olabilir.

Bir bağışçıdan kemik iliği kök hücreleri almanız durumunda, diyare, aşı-karşı-konak hastalığının bir komplikasyonu olabilir. Greft-karşı-konak hastalığında, nakledilen kemik iliği kök hücreleri vücudunuzu reddeder.

Kanser tedavisi, sizi ishale neden olan çeşitli enfeksiyonlara karşı daha hassastır hale getirebilir. Buna ek olarak, bir enfeksiyonu tedavi etmek için kullanılabilecek antibiyotikler diyare yapabilir.

Kanserle savaşırken hissettiğiniz stres ve kaygı da ishale neden olabilir.

Bazı kanserler diyare oluşturabilirler.

Diyareinizin süresi ve şiddeti belirtilerinize ve semptomlarınıza neden olana bağlıdır. Neler beklediğiniz ve ishalinizin ne kadar süreceği konusunda doktorunuzla konuşun.

İshal bir rahatsızlık olabilir, yoksa daha ciddi bir şeyin işareti olabilir. İshal, ciddi dehidrasyon gibi başka sorunlara da neden olabilir.

Bazı belirtiler ve semptomlar diğerlerinden daha ciddidir. Aşağıdakilerden herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayın.

Kanserin kendisi

Ne zaman doktorunu çağırmalısın?

Ne yapabilirsin?

İshaliniz ciddi görünmüyorsa da günlük aktivitelerinize müdahale etmeye başlarsa, evden ayrılmaktan ya da yakındaki bir tuvalet olmaksızın bir yere gitmekten endişe ediyorsanız, doktorunuzla konuşun. Karın krampları sizi günlük aktivitelerinizden uzak tutuyorsa, bunu doktorunuzla da konuşun.

Hap formunda kemoterapi alıyorsanız ve ishali yaşarsanız doktorunuzu arayın. Doktorunuz kemoterapi hapları kullanmaya devam etmenin sizin için güvenli olup olmadığını belirleyebilir.

Diyare yaşamaya başladığınızda, yediğinizi ve içeceğinizi değiştirerek harekete geçebilirsiniz. Örneğin, deneyin

Daha iyi hissetmeye başlayınca, yavaş yavaş normal yemek tarifinize göre diyetinizi ayarlayabilirsiniz.