Kepek hastalığı

Kepek, kafa derinizdeki cildin dökülmesi ile belirginleşen yaygın bir kronik saç derisi durumudur. Kepek bulaşıcı değildir ve nadiren ciddi olsa da, utanç verici ve bazen de tedavisi zor olabilir.

İyi haber, kepek genellikle kontrol edilebilir olmasıdır. Hafif kepeklenme vakaları, nazik bir temizleyici ile günlük şampuanlamadan başka bir şeye ihtiyaç duymaz. Daha inatçı kepeklenme vakaları ilaçlı şampuanlara genellikle cevap verir.

Belirtiler

Çoğu genç ve yetişkin için kepek belirtileri kolaydır: ölü cildin beyaz, yağlı görünümlü pulları saçlarınızın ve omuzlarınıza dökülen ve muhtemelen kaşıntılı, kıvrımlı kafa derisidir. Koşul, sonbahar ve kış boyunca kapalı ısıtmanın kuru cilde katkıda bulunması ve yaz boyunca düzelmesi sırasında daha da kötüye gidebilir.

Kuru cilt. Basit kuru cilt kepeğin en yaygın nedenidir. Kuru ciltteki pullar genellikle kepeklenmenin nedenlerinden daha küçük ve daha az yağlı olup bacaklar ve kollar gibi vücudun diğer yerlerinde kuru cilt semptomları ve belirtileri görülür. Tahriş olmuş yağlı cilt (seboreik dermatit). Kepeklenmenin en sık nedenlerinden biri olan bu durum, pul pul beyaz veya sarı pullarla kaplı kırmızı, yağlı cilt ile işaretlenmiştir. Seboreik dermatit, kaşlarınız, burnunuzun kenarları ve kulakların sırtları, göğüs kemiği, kasık alanınız ve bazen koltukaltı bölgeleri gibi yağ bezlerinden zengin diğer bölgelerinizi de etkileyebilir .; Sık sık şampuanlama. Saçınızı düzenli olarak yıkamazsanız, kepekliğindeki yağlar ve cilt hücreleri oluşabilir ve kepeklenme meydana gelir .; Diğer cilt koşulları. Kronik, iltihabi bir deri rahatsızlığı olan egzama ya da sedef hastalığı gibi cilt koşullarına sahip insanlar – kalın pulları oluşturan kaba, kuru, ölü cilt hücrelerinin hızla birikmesi ile işaretlenmiş bir deri rahatsızlığı – kepekli görünebilir. Bir maya benzeri mantar (malassezia). Malassezia, çoğu yetişkinin saç derisinde yaşar, ancak bazıları için kafa derisini tahriş eder. Bu, kafa derinizi tahriş edebilir ve daha fazla cilt hücresinin büyümesine neden olabilir. Ekstra cilt hücreleri ölür ve düşer, böylece saçları beyaz veya gevşek gibi saçlarınızda veya elbiselerinize koyar. Neden malassezia bazı saç derilerini tahriş eder bilinmez .; Saç bakımı ürünlerine duyarlı (kontakt dermatit). Bazen saç bakımı ürünlerinde veya saç boyalarında, özellikle de parafenilendiamin’de bulunan belirli bileşenlere karşı duyarlılık, kırmızı, kaşıntılı, pul pul saçlı deriye neden olabilir. Çok sık şampuanlama veya çok fazla şekillendirici ürün kullanmanız kafa derinizi tahriş edebilir ve kepeklenmeye neden olabilir.

Beşik başlıklı kepek tipi bebekleri etkileyebilir. Kabuklu, kabuklu bir kafa derisine neden olan bu bozukluk yenidoğanlarda en yaygındır, ancak bebeklik döneminde her an ortaya çıkabilir. Ebeveynler için endişe verici olabilmesine rağmen beşik kapağı tehlikeli değildir ve genellikle bebek 3 yaşına geldiğinde kendiliğinden temizlenir.

Çoğu kepek kremi doktor bakımı gerektirmez. Ancak, tezgah üstü (OTC) kepekli şampuanlarla birkaç haftalık deneyler yaptıktan sonra başınızı kaşıyorsanız veya eğer kafa deriniz kırmızı veya şişmişse, doktorunuza veya dermatoloğunuza bakın. Seboreik dermatite veya kepek benzeri başka bir durumunuz olabilir. Çoğu zaman doktorunuz, saç dökülmesine ve saç derinize bakarak sorunu teşhis edebilir.

Kepek, aşağıdakileri içeren çeşitli nedenlere neden olabilir:

Yaş. Kepek genellikle genç yetişkinlikte başlar ve orta çağ boyunca devam eder. Bu, yaşlı yetişkinlerin kepek almadıkları anlamına gelmiyor. Bazı insanlar için sorun yaşam boyu sürebilir .; Erkek olmak. Çünkü daha fazla erkeğin kepeği var, bazı araştırmacılar erkek hormonlarının rol oynayabileceğini düşünüyorlar. Erkekler ayrıca kepeklere katkıda bulunan, saç derisinde daha büyük petrol üreten bezlere sahiptirler .; Yağlı saçlar ve saçlı deri. Malassezia, kafa derinizdeki yağları besler. Bu nedenle aşırı yağlı cilt ve saçlarınız kepeklenmeye daha çok meyillidir .; Kötü beslenme. Diyetinizde çinko, B vitaminleri veya belirli yağ türleri yüksek besinler yoksa, kepekli olma ihtimaliniz daha yüksek olabilir .; Belirli hastalıklar. Açık olmayan nedenlerden dolayı, Parkinson hastalığı gibi nörolojik hastalıkları olan yetişkinlerin seboreik dermatit ve kepek gelişmesi daha olasıdır. HIV enfeksiyonu olan insanlar ve stresli koşullardan, özellikle de kalp krizi ve inme ve bağışıklık sistemi zayıflamış insanlardan kurtulanlar var.

Neredeyse herkes kepekli olabilir, ancak bazı faktörler sizi daha hassas hale getirebilir

Çinko pirition şampuanlar (Baş ve Omuzlar, Jason Kepek Rölyef 2’de 1, diğerleri). Bunlar kepek derinizdeki mantarları kepek ve seboreik dermatit oluşturacak şekilde azaltabilen antibakteriyel ve antifungal ajanlar çinko piritiyon içerir. Katranlı şampuanlar (Neutrogena T / Gel gibi). Kömür üretim prosesinin bir ürünü olan kömür katranı kepekli seboreik dermatit ve sedef hastalığına yardımcı olur ve kafa derinizdeki cilt hücrelerinin ne kadar hızlı ölür ve kaybolur; Salisilik asit içeren şampuanlar (Neutrogena T / Sal gibi). Bu “kafa derisi ovma” teraziyi ortadan kaldırmaya yardımcı olur, ancak kafa derinizi kuru halde bırakıp pullanmayla sonuçlanabilir. Şampuanlamadan sonra bir kremi kullanmak kurulukun rahatlamasına yardımcı olabilir .; Selenyum sülfür şampuanlar (örneğin Selsun Blue). Bu şampuan cildinizin hücrelerini ölmekten yavaşlatır ve aynı zamanda malasseziyi de azaltabilir. Sarışın, gri veya kimyasal renkte saçları renklendirebildiklerinden, bunları yalnızca yönlendirildiği gibi kullandığınızdan emin olun ve şampuanadan sonra iyi durulayın .; Ketoconazole şampuanlar (Nizoral gibi). Ketoconazole, diğer şampuanlar başarısız olduğunda çalışabilen geniş spektrumlu antifungal bir ajandır. Reçetesiz satıldığı gibi reçetesiz satılabilir.

Sebepler

Kepek arızası teşhisi için randevu almanız için özel hazırlıklara ihtiyacınız yoktur. Doktorunuz, kepek ve cildinize bakarak kepek ve sebebini teşhis edebilmelidir. Yeni bir saç bakımı ürünü kullanmaya başladıysanız, şişeleri sizinle birlikte randevunuza getirin veya ürününüzün kepeklenmesine neden olup olmadığını belirleyebilmesi için doktorunuza söylemeye hazır olun.

Kepek neredeyse her zaman kontrol edilebilir, ancak kepek tedavisi sabır ve sabır sürebilir. Genel olarak, yağlılığı ve deri hücresi oluşumunu azaltmak için nazik bir şampuanla günlük olarak temizleme sıklıkla hafif kepek yardımcı olabilir.

Normal şampuanlar başarısız olduğunda, bir eczanede satın alabileceğiniz kepekli şampuanlar başarılı olabilir. Ancak kepekli şampuanlar birbirine benzemez ve sizin için uygun olanı bulana kadar denemeniz gerekebilir. Kaşıntı, ısırma, kızarıklık veya herhangi bir üründen yanma gelişirse, kullanmayı bırakın. Döküntü, ürtiker veya nefes darlığı gibi alerjik bir reaksiyon geliştirirseniz derhal tıbbi yardım isteyin.

Kepekli şampuanlar, içerdikleri ilaçlara göre sınıflandırılır

Bu şampuanlardan birini kepek kontrol edilinceye kadar günlük veya diğer günlerde kullanmayı deneyin; Sonra haftada iki veya üç defa, gerektiğinde kısın. Bir çeşit şampuan bir süredir çalışıyorsa ve etkinliğini kaybetmiş gibi gözüküyorsa, iki çeşit kepekli şampuan arasında geçiş yapmayı deneyin. Şampuanı kafa derisine iyi masaj yaptığınızdan ve en az beş dakika boyunca şampuanı bıraktığınızdan emin olun – bu maddeler için çalışması için zaman kazandırır.

Risk faktörleri

Birkaç hafta sadakatle süpürdüğünüz halde omuzlarında kepek bulantısı hala varsa, doktorunuzla veya dermatologla konuşun. Reçeteli güçlü bir şampuan veya steroid bir losyon ile tedavi gerekebilir.

Stresle baş etmeyi öğrenin. Stres, genel sağlık durumunuzu etkiler ve sizi bir takım hastalıklara ve hastalıklara duyarlı hale getirir. Kepeği tetiklemeye veya mevcut semptomları kötüleştirmeye bile yardımcı olabilir .; Şampuan sık sık. Yağlı bir kafa derinize sahip olma eğilimindeyseniz, günlük şampuanlama kepeklenmeyi önlemeye yardımcı olabilir .; Stil ürünlerini kesin. Saç spreyleri, şekillendirme jöleleri, köpükler ve saç mumları saç ve kafa derinizde birikebilir ve onları daha yağlı hale getirebilir .; Sağlıklı bir diyet yeyin. Yeterince çinko, B vitaminleri ve belirli yağlar sağlayan bir diyet kepeklenmeyi önlemeye yardımcı olabilir .; Biraz güneş al. Güneş ışığı, kepek için iyi olabilir. Ancak ultraviyole ışığa maruz kalmanız cildinize zarar verdiğinden ve cilt kanseri riskinizi arttırdığından güneşlenmeyin. Bunun yerine, sadece dışarıda biraz zaman geçirin. Ve yüzünüzde ve vücuda güneş kremi giydiğinizden emin olun.

Randevunuza hazırlanıyorsunuz

Düzenli şampuanlamaya ek olarak, kepek gelişim riskinizi azaltmak için önlemler alabilirsiniz

Küçük çalışmalarda kepek düşürücü olduğu gösterilen bir alternatif tedavi, çay ağacı yağı ile günlük şampuanlama yöntemidir. Daha fazla çalışma gerekiyor.

Tedaviler ve İlaçlar

Avustralya çay ağacının yapraklarından (Melaleuca alternifolia) gelen çay ağacı yağı, yüzyıllarca antiseptik, antibiyotik ve antifungal bir ajan olarak kullanılmıştır. Artık doğal gıdalardaki şampuanlara dahil edilmiştir. Yağ, bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Için semptomlar ve tedavi

1

 1

Yaşam tarzı ve ev ilaçları

Alternatif tıp

)

Kepek hakkında daha fazla bilgi edinin

Kepek Hakkında Daha Fazla Bilgi