KİDP’li: nedir ve risk faktörleri nelerdir, nedenleri ve tedavileri?

Grifols.

Neil Lava, M; 2015 24 Ağustos’ta

vücudunuzun sinirler hedefleyen bir durum – Kronik inflamatuar demiyelinizan polinöropati (KIDP) nörolojik bir hastalıktır.

Semptomlar herkes için aynı değildir, ama yorgun ve uyuşukluk ve ağrı alanları olabilir. Bu refleksleri yavaş ve kollar ve bacaklar zayıf hissetmenize neden olabilir. Sen KIDP sebep olarak kabul edilmesi için en az 8 hafta boyunca belirtiler olması gerekir.

Çoğu insan tedaviye ihtiyacı vardır. Ve er daha iyi, tam bir iyileşme şansı o başlar. Bazen belirtiler uzakta uzun bir süre için gitmek ama sonra gel.

Herkes KIDP alabilirsiniz, ancak kadınlara kıyasla erkeklerde en yaşlı erişkinlerde sık görülür ve daha fazlası var. ABD’de olduğu gibi birçok 40.000 kişi durumu olabilir, ama insanlar buna sahip kaç bilmek zor. KIDP teşhis etmek kolay değildir.

insanlar bozukluğu olsun neden Uzmanlar emin değildir. Ne biliyor musunuz o sinirler ve sinir köklerinin iltihabı neden olması. şişme miyelin olarak bilinen sinirlerin çevresinde koruyucu örtüsünü, yok edebilir. Bu sinir lifleri zarar ve sinyalleri göndermek için sinirlerin yeteneğini yavaşlatabilir. Bu zayıflık, ağrı, yorgunluk ve uyuşukluk neden olur.

Hayır KIDP yakından Guillain-Barre sendromu (GBS) ile ilişkilidir. Her ikisi de sinir sorunlar, hem böyle bir güçsüzlük ve uyuşukluk gibi belirtilere yol açar. Bir kişi böyle bir mide hata olarak, bir hastalık vardır ama sonra GBS genellikle günler veya haftalar gelir. KIDP hastalığa bağlı değildir. GBS, bir kez tedavi ile, çoğu insan oldukça hızlı bir şekilde iyileşir. CIDP, diğer taraftan, daha uzun vadeli bir sorun olma eğilimindedir. Nadir durumlarda, GBS kurtarmak olmayan kişiler KIDP gelişebilir.

Tanı polinöropati için hiçbir test yoktur. Bunun yerine, doktorunuz size böyle onlar başladı ve nasıl hissettikleri zaman gibi belirtiler hakkında sorular soracaktır. O tam bir fizik muayene yapacağım ve ayrıca sinirler ile neler daha iyi bir fikir edinmek için, ve diğer olası nedenleri ekarte etmek için testler önerebilir.

Bazı durumlarda, doktorlar KIDP var tam olarak emin olamaz, ancak devam edin ve tedaviye başlayabilir. belirtiler geliştirmek durumunda, o KIDP var güçlü kanıtlar var.

KIDP kol ve bacaklarda yorgunluk ve / veya ilerleyici güçsüzlük, karıncalanma veya uyuşma ile karakterize nörolojik bir hastalıktır. GAMUNEX-C belirtileri azaltmaya yardımcı olabilir.

Eğer GAMUNEX-C veya benzeri bir immün globulin ürünü alırsanız, ağrı ve / veya etkilenen alan üzerinde sıcaklığını bir kol veya bacağın şişmesi, renk bozulmasına içerebilir ciddi ve yaşamı tehdit eden kan pıhtısı (tromboemboli), yaşayabilir bir kol veya bacak vücudun bir tarafında derin nefes, açıklanamayan hızlı nabız, uyuşma, ya da halsizlik kötüleşir nefes, göğüs ağrısı ya da rahatsızlık açıklanamayan darlığı. Eğer damar sertliği (ateroskleroz), inme, kalp krizi ya da kalp yetmezliği (kalp tarafından pompalanan kanın düşük hacim) öyküsü varsa bir kan pıhtısı geliştirmek için daha olasıdır. Eğer varsa da (örneğin uzun yatak istirahati gibi) uzun süre için etkin iseniz, kan pıhtılaşma bozukluğu varsa östrojenler kullanırsanız, yaşlılar ise bir kan pıhtısı almak için daha fazla muhtemeldir olabilir veya kanınızdaki kalınlaşma. riskli hastalarda GAMUNEX-Cı pratik düşük doz ve en yavaş infüzyon oranında tatbik edilmelidir. Bununla birlikte, kan pıhtıları bilinen risk faktörlerinin herhangi birinin yokluğunda ortaya çıkabilir. Hastalar iyi GAMUNEX-C uygulanmadan önce yeterli içme suyu ile hidrate edilmeli. tıbbi geçmişi burada tarif edilir, ve GAMUNEX-C alırken bu belirtilerden herhangi birine sahip başlamak özellikle ne benzer olup olmadığını derhal doktorunuza bildiriniz.

Eğer intravenöz GAMUNEX-C veya benzeri bir immün globulin ürünü alırsanız, ciddi böbrek hastalığı ve ölüm deneyim olabilir. Sen bacaklar (ödem) şişme, azalmış idrar, ani kilo alma belirtileri, veya nefes darlığı olabilir. Sen Tip II diabetes mellitus varsa veya Eğer susuz ise ciddi böbrek hastalığı geliştirme olasılığı daha yüksektir 65 daha eski, bir kan enfeksiyonu (sepsis) varsa, zaten bir böbrek probleminiz varsa ciddi böbrek hastalığı geliştirme olasılığı daha yüksektir , kandaki yüksek protein içeriğine sahip, ya da böbreklere zararlı olan diğer ilaçlar alıyorsanız. tıbbi geçmişi burada tarif edilir, ve GAMUNEX-C alırken bu belirtilerden herhangi birine sahip başlamak özellikle ne benzer olup olmadığını derhal doktorunuza bildiriniz.

Eğer şeker (sakaroz) içeren bir intravenöz immun globulin ürünü almak durumunda ciddi böbrek hastalığı geliştirme olasılığı daha yüksektir. GAMUNEX-C şeker içermez. Durumunuz ciddi böbrek hastalığı yaşamaya daha büyük olasılıkla yaparsa, mevcut olan en düşük konsantrasyon ve pratik yavaş infüzyon hızında GAMUNEX-C almalıdır.

Eğer bağışıklık globulin bir alerji varsa GAMUNEX-C almayın. İnsan bağışıklık globulin içeren diğer ilaçlara ciddi bir reaksiyon varsa doktorunuza söyleyin. Eğer immunglobulin A (IgA) eksikliği varsa da doktorunuza bildiriniz. GAMUNEX-C çekerken ciddi bir tepki varsa, derhal alarak durdurmak ve doktorunuza söyleyin.

Böbrek fonksiyonu ve idrar çıkışının periyodik olarak izlenmesi şiddetli böbrek hastalığı yaşamaya daha yatkın hastalarda özellikle önemlidir.

Nedeniyle bağışıklık globulin diğer ciddi ve yaşamı tehdit eden sorunlar yaşabilirsiniz. Sen kalp yetmezliği sonucu olmadığını da TRALI olarak bilinen transfüzyon ilişkili akut akciğer hasarı denilen bir akciğer problemi, olsun, ya da akciğerlerde sıvının (pulmoner ödem) olabilir. Sen hemolitik anemi (yaygın belirtileri kalp hızı, yorgunluk, sarı deri ya da gözleri ve koyu renkli idrar artmış dahil) olarak adlandırılan bir kan sorunu alabilir. Sen aseptik menenjit, ışık şiddetli baş ağrısı, ense sertliği, yorgunluk, ateş, hassasiyet belirtileri, ağrılı göz hareketleri, bulantı ve kusma ile beyin iltihabı türü alabilir.

Normal vücut sıvısı hacimleri daha yüksek varsa veya artan vücut sıvısı hacminin gibi 1-2 gün 1g / kg olarak bir endişe, daha yüksek bir doz olabilir bir durum varsa, tavsiye edilmez.

GAMUNEX-C FULL prospektüsüne bakınız; ABD / GX / 1215/0191

GAMUNEX-C İnsan kanından yapılmış olduğundan, bu, teorik olarak Creutzfeldt-Jakob hastalığı (CJD) ajanı virüs gibi bulaşıcı ajanlar bulaştırma riski taşır ve olabilir.

Eğer ITP varsa GAMUNEX-C subkutan alamazlar. Eğer ITP ve GAMUNEX-C subkutan alırsanız, çok ciddi ve hayatı tehdit eden siyah ve mavi yara (bir doku içinde kan cep olan hematom) deneyim olabilir.

Eğer GAMUNEX-C çektikten sonra, kan antikor düzeyleri bazı kan antikor testleri yanlış sonuçlar vermeye neden olabilecek, artabilir.

GAMUNEX-C subkutan enjeksiyonlar var PIDD hastaları ile bir klinik çalışmada en sık görülen yan etkileri, şişme ve infüzyon sitesi, baş ağrısı, yorgunluk, ağrı da kaşıntı (arka ağrı, eklem kolları da dahil olmak üzere, ve bacaklar), kızarıklık vardı ve ateş. intravenöz GAMUNEX-C var PIDD hastalar ile yapılan klinik çalışmalarda, en sık görülen yan etkileri de baş ağrısı, öksürük, mide bulantısı, (boğaz ağrısı en sık görülen nedenidir) boğaz iltihabı ve döküntü ve kızarıklık, şişlik ve kaşıntı vardı enjeksiyon yerinde. intravenöz GAMUNEX-C var KİDP’li hastaları ile bir klinik çalışmada, en sık görülen yan etkileri baş ağrısı, ateş, titreme, yüksek tansiyon, döküntü, bulantı ve fiziksel zayıflık vardı. intravenöz GAMUNEX-C var ITP hastalarında yapılan klinik çalışmalarda, en sık görülen yan etkileri baş ağrısı, kusma, ateş, bulantı, sırt ağrısı ve döküntü vardı.

Klinik çalışmalarda en ciddi yan etkiler bu durumun öyküsü (polinöropati olarak), anemi mevcut bir türde bir flare-up (otoimmün saf kırmızı hücre aplazisi) ile 1 hastada akciğer (pulmoner emboli) bir kan pıhtısı vardı 1 (PIDD olarak) hasta ve kalp iltihabı (miyokardit) (ITP olarak) 1 hastada de.

Sen FDA reçeteli ilaçların olumsuz yan etkileri rapor teşvik edilmektedir. http://www.fda.gov/medwatch~~dobj ziyaret edin veya 1-800-FDA-1088 diyoruz.

В2015 Grifols. Her hakkı saklıdır.