kıkırdak (sığır ve köpek balığı) (pdqто): tamamlayıcı ve alternatif tıp [] -insan / klinik çalışmalar

1970’lerin başından beri, en az bir düzine klinik çalışmalar (MDA-ID-99303, NCCTG-971151 ve AETERNA-AE-AA-00-02) kanser olan insanlar için bir tedavi olarak kıkırdak conducte olmuştur (ya da ediliyor) ; [1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15] Ancak sadece yedi çalışmalardan elde edilen sonuçlar (bu bölümün sonunda tabloya bakınız) hakemli bilimsel dergilerde yayınlanmıştır. [1, 2, 4, 8, 9, 16] çalışmalarda hastaların herhangi bir çocuk olup olmadığı açık değildir.

Pudralı Kıkırdak Ürünleri

Üç yayınlanmış klinik çalışmaların iki farklı solid tümörlerin için bir tedavi olarak, daha önce bahsedilen Catrix kullanımını, (Daha fazla bilgi için, bu özet Laboratuvar / Hayvan / Preklinik Çalışmalar bölümüne bakın) büyükbaş (inek) kıkırdak toz hazırlık değerlendirdi . [1, 2] bu çalışmalardan biri 31 hasta dahil vaka serisi vardı; [1] Diğer 9 hasta bir faz II klinik çalışma oldu. [2]

Olgu serisi, [1] tüm hastalar deri altından enjekte edilir ve / veya sözlü Catri ile tedavi edildi; Bununla birlikte, hasta (cilt bazal hücreli karsinom, skuamöz hücreli cilt kanseri ve iki ile), aynı zamanda topik preparasyonlar ile muamele edilmiştir. Tek bir doz, toplam doz ve patien hastaya değişmekte olup seri Catrix tedavinin süresi; Ancak, asgari tedavi süresi 7 ay oldu ve azami süresi 10 yıldan fazla oldu. Onsekiz hasta konvansiyonel tedaviye (cerrahi, kemoterapi, radyoterapi, hormon tedavisi) Catrix Terbiyede başlangıcından 1 yıl içinde ile tedavi edilmişti; dokuz hasta eş zamanlı Catrix Terbiyede geleneksel tedavi uygulanan; ve yedi hastada öncesinde ve Catrix tedavi sırasında hem konvansiyonel tedavi aldı. Bu 10 hastada kısmi yanıt vardı, 19 hastada tam yanıt olduğu bildirilmiştir ve 1 hasta Catrix tedavi sonrasında stabil hastalık vardı. Kalan Hasta tedavisine kıkırdak yanıt vermedi. Tam yanıt veren hastalarda sekiz önceden veya eş zamanlı geleneksel tedavi aldı. Tam bir tepki ile hastaların yaklaşık yarısı sonunda tekrarlayan kanser yaşadı.