kimyon

Yaygın isimler: Kimyon da cummin olarak bilinir.

Etkinlik güvenliği derecelendirmesi

Ò … Etkinliğe dair çok az veya hiç kanıt yoktur.

Güvenlik derecelendirmesi

Bu küçük yıllık bitki, yoğun olarak yetiştirildiği Akdeniz bölgesine özgüdür. Kimyon tohumu pişirme işleminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Kurutulmuş tohumlar, karahindakilere benzemekle birlikte, biçimi daha düzdür ve daha kaba bir tat ve kokuya sahiptir. Büyük kimyon tohumu üreticileri arasında Mısır, İran, Hindistan ve Fas bulunmaktadır. Birleşik Devletler, kimyon yağının en büyük üreticileri arasındadır. Bu baharat, anason için yaygın bir isim olan tatlı kimyon ile karıştırılmamalıdır (Pimpinella anisum). Siyah kimyon (Bunium persicum), C. cyminum’dan daha küçük ve daha tatlı tohumlara sahipken ticari açıdan önemli değildir. Bir başka siyah kimyon (Çörek otu sativa) kimyon ile ilgisi yoktur.

Kimyonun geleneksel kullanımı, iltihaplanmayı azaltmak, idrarı arttırmak, gaz önlemek ve kas spazmlarını bastırmak için kullanılır. Ayrıca hazımsızlık, sarılık, ishal ve gaz sıkışmasına yardımcı olarak kullanılmıştır. Kimyon tozu bir tampon ve fitil olarak kullanılmış ve bir borudan füme edilmiş ve ağızdan alınmıştır.

Kimyon, köri ve biber tozlarının önemli bir bileşenidir ve çeşitli ticari gıda ürünlerini tatlandırmak için kullanılır. Buhar distilasyonu ile türetilen yağ, alkollü içecekler, tatlılar ve çeşnilerin tadına bakmak için kullanılır. Kremlerin, losyonların ve parfümlerin kokulu bir bileşeni olarak da kullanılır.

Kimyon tohumları pişirme sırasında kullanılır ve yağ, yiyecek ve koku kozmetiklerini tatlandırmak için kullanılır. Bileşenler, antioksidan, antikanser, antibakteriyel ve larvisidal etkilere sahip olabilir. Kimyon kan şekerini düşürebilir, nöbetleri azaltabilir, kemikleri güçlendirebilir ve gözü tedavi edebilir; Ancak, bu iddiaları destekleyen klinik bir kanıt bulunmamaktadır. Kimyon genelde bir baharat ve tatlandırıcı olarak insan tüketimi için güvenli olarak kabul edilir.

Kimyonun dozaj önerileri için bir temel oluşturan yeni klinik çalışmaları yok.

Kontrendikasyonlar henüz tespit edilmemiştir.

Gebelikte ve laktasyonda emniyet ve etkinlik ile ilgili bilgi eksiktir.

Kimse belgelenmemiş.

Yağ cildi ışığa duyarlı hale getirebilir. Kimyon da düşük kan şekerine neden olabilir.

Veri yok.

Referanslar