Kolay hepatit C tedavisi

Daha kolay hepatit C tedavisine ulaşıldı. Bu ciddi kronik enfeksiyonu tedavi edebilen yeni antiviral ilaçlar hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kronik hepatit C bir süredir tedavi edilebilir olmasına rağmen, tedaviye başlayanlardan yalnızca bir kısmı, virüsü ortadan kaldıracak kadar uzun süre yapıştırabilir. Yeni ilaçlar ve hastalığın daha fazla farkındalığı sayesinde bu değişmek üzeredir. Hepatit C tedavisinde son gelişmelerin özeti.

Doktorlar kronik hepatit C enfeksiyonunu antiviral ilaçlarla tedavi eder. Bu ilaçlar karaciğerinizden ve kanından hepatit C virüsünü ortadan kaldırmak için farklı şekillerde hareket eder.

Kronik hepatit C enfeksiyonu için hangi tedaviler mevcuttur?

Yakın tarihli klinik araştırmalarda, birkaç yeni antiviral ilaç hepatit C enfeksiyonuna karşı yüksek etkinlik seviyeleri gösterdi. Bu ilaçlardan üçü Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) onayı almış ve daha yakında hizmete açılacaktır. Bu gelişmeler nedeniyle, kronik hepatit C tedavisi için rehberler hızla değişiyor.

Kronik hepatit C enfeksiyonunun tedavisinde interferonun rolü nedir?

Kronik hepatit C enfeksiyonunu tedavi etmek için kullanılan antiviral ilaç türleri şunlardır:

Her bir anti-hepatit C ilacı, yaşam döngüsünün farklı bir noktasında hepatit C virüsünü zayıflatır. Bu nedenle – ve birçok çalışma, kombinasyon terapisinin etkinliği arttırdığını göstermiştir – çünkü aynı anda iki veya üç ilaçla tedavi gereklidir. Bununla birlikte, yeni antiviral ilaçlarla birlikte, kronik hepatit C tedavisi genellikle daha basit, tolere edilmesi kolaylaşır, bir iyileşme ile sonuçlanır ve bazı durumlarda daha kısa bir tedavi süresi ile sonuçlanır.

İnterferon, bağışıklık sisteminin iltihaplanma ve enfeksiyona yanıt olarak doğal olarak ürettiği bir proteindir. İlaç firmaları da kronik hepatit C dahil olmak üzere birçok durumu tedavi etmek için farklı interferon türleri üretmektedir. Kuzey Amerika ve Avrupa’daki en yaygın hepatit C tipi FDA onaylı tedaviler halen interferon içermektedir – güvenle alabilenler için. Ancak birçok kimse, kimseyle birlikte olmakla birlikte

İnterferon’u güvenle alabilen kişiler bile bir tedavi sürecini tamamlamakta sorun yaşayabilir. İnterferon sadece enjeksiyon yoluyla verilir, tipik olarak haftada bir kez verilir. Ciddi yan etkiler arasında kan tahribatı, psikiyatrik problemler ve kalıcı yorgunluk bulunur. Ayrıca, ilaçla tedavi edilen herkes, yan etkileri yönetmek için düzenli tıbbi ziyaretler yapmayı gerektirir.

Ek klinik araştırmalar yakında, kronik hepatit C’nin interferon temelli tedavisinden keskin bir dönüşü haklı kılmak için yeterli veri üretmelidir. Böyle bir durum ortaya çıkıncaya kadar, tedaviye başlamadan önce karşılaşabileceğiniz herhangi bir endişeniz hakkında doktorunuzla konuşun. Bazı insanlar için, daha iyi tolere edilen bir rejim onaylanıncaya kadar tedaviyi ertelemek en iyi yöntem olabilir.