konjenital tortikolis – Konu genel bakış

olarak da bilinen Tortikollis, “wryneck,” bebeğinizin başı eğik olduğu bir durumdur. Baş ters omuz doğru yatırır ise çene, tek omuz işaret ediyor. Tedavi dengesiz büyüyen bebeğinizin yüzü ve kafatasını önlemek ve baş ve boyun sınırlı hareket önlemek için gereklidir.

konjenital tortikolis bir resme bakın.

boyun kası kadar çalışır ve bebeğinizin boynunun arkasına doğru (SKM kası) kısaltılmış olduğu zaman konjenital tortikolis oluşur. Bu aşağı ve bir tarafa bebeğinizin başını getiriyor. Bu konjenital müsküler tortikollis olarak bilinir.

Uzmanlar tam olarak ne kısaltılmış boyun kas neden bilmiyorum. kas önce veya bebeğin doğum sırasında yaralanan alabilirsiniz. yaralı kas kanama ve şişebilir. Ve skar dokusu daha kısa hale kas bazı yerini alabilir.

konjenital tortikolis bazı durumlarda omurganın (servikal) boyun kısmında bir kemik sorundan kaynaklanır. Bu servikal omurga konjenital malformasyon olarak bilinir.

Tortikollis de ileri yaşlarda ortaya çıkabilir, ancak bu doğuştan tortikolis değildir.

Bebeğinizin başı bir tarafa eğilir. çene tek omuz işaret ve baş ters omuz doğru yatırır. Genellikle baş sağa yatırır ve çene noktaları sağ tarafta kas etkilenir, yani bıraktı. Eğer bebeğin kendisinden veya başını yanı sıra diğer bebekler hareket edemez fark edebilirsiniz. Ayrıca bebeğinizin boyun kaslarında bir yumru fark edebilirsiniz.

bebek her zaman onun başını tutan bakıcı genellikle ilk ilan bir tarafa eğik. diğer koşullar da bu baş pozisyonu neden olabilir, çünkü, bir sınav için doktorunuza görmek emin olun.

Doktorunuz bebeğinizin inceleyecek ve size bebeğinizin doğum ile ilgili sorular sorabilir. O ya da o kemik sorunları ekarte etmek için servikal omurganın bir X-ray isteyebilirsiniz.

Doktorunuz ayrıca bebeğinizin kalça kontrol edebilirsiniz. Konjenital tortikolis olan bazı bebekler de kalça (kalça displazisi) anormal bir gelişme var.