Kraniosynostosis

Kraniyosinostoz (kraynoeosiyostoz), bebeğinizin kafatası kemikleri arasındaki bir veya daha fazla bağlantının, bebeğinizin beyni oluşmadan önce erken kapanmasıyla ortaya çıkan bir doğum kusurudur. Bebeğiniz kraniozinostoz olduğunda, beyni doğal şekli ile büyüyemez ve baş başıboştur.

Kraniyosinostoz bebeğinizin kafatasındaki eklemlerin bir veya daha fazlasını etkileyebilir. Bazı durumlarda, kraniyosiyonez, beyindeki düzgün büyümeyi önleyen altta yatan bir beyin anormalliği ile ilişkilidir.

Kraniyosiyoostozis bulguları

Kraniyosiyostozu tedavi etmek genellikle kaynaşmış kemikleri ayırmak için cerrahiyi içerir. Altta yatan herhangi bir beyin anormalliği yoksa, ameliyat bebeğinizin büyümesi ve gelişmesi için yeterli alana izin verir.

Kraniozinostoz tipleri ve özellikleri

Bebeğinizin kafatasının yedi kemiği var. Normalde, bu kemikler 2 yaşına gelinceye kadar kaynaşmazlar ve bebeğinizin beyninin büyümesine yardımcı olurlar. Güçlü, lifli dokudan yapılmış kranyal dikişler adı verilen eklemler bu kemikleri bir arada tutar. Bebeğinizin kafatasının önünde, dikişler bebeğinizin başının üstündeki büyük yumuşak nokta (fontanel) ile kesişir. Normal olarak, dikişler kemikler sigaranıncaya kadar esnek kalır.

Nadir tipler ve özellikler

Kraniosinostoz belirtileri şunları içerir:

Ne zaman bir doktor görmelisin

Kraniyozinoostozun belirtileri doğumda belirgin olmayabilir, ancak bebeğinizin hayatının ilk birkaç ayında açıkça görülür.

Kraniyosinostozun birçok farklı türü vardır. Her türe verilen terim, dikişlerin hangi dikişlerden etkilendiğine bağlıdır. Kraniosinostozun en yaygın tiplerinden bazıları şunlardır:

İki daha az yaygın kraniyosiyoostoz türü

Hatalı kafa kranyosiyoostoz anlamına gelebilir

Bir çarpık kafa her zaman kranyosiyoostozu belirtmez. Örneğin, bebeğinizin kafasının arka kısmı düzleşmiş görünüyorsa, doğum travmasının sonucu olabilir veya bebeğiniz sırtında fazla zaman harcıyor olabilir. Bu durum bazen bebeğinizin kafasını normal bir konuma geri döndüren kalıplık özel bir kask ile tedavi edilir.

Bebeğinizin başı olması gerektiği kadar büyümediğini düşünüyorsanız veya olağandışı bir şekle sahipse çocuk doktorunuzla görüşün.

Kraniozinostoz genellikle sendromik olmayan veya sendromik olarak sınıflandırılır. Sendromu olmayan kranyosinostoz en sık görülen kraniyosiyoostoz tipidir ve nedeni bilinmemektedir.

Bununla birlikte, sendromik kranyosiyoneostoz, Apert sendromu, Pfeiffer sendromu ve Crouzon sendromu gibi beynin kafatası gelişimini etkileyebilecek belirli genetik sendromların neden olduğu bir komplikasyondur. [1, p41; 3, p3] Kraniyazonostozun yanı sıra, el ve ayak deformiteleri, diş anormallikleri ve kalp problemleri gibi diğer sendromlara başka koşullar da eşlik edebilir.

Kraniosynostosisli, özellikle altta yatan bir sendromu olan bebekler, kafatasında basınç artışı (intrakranyal basınç) gelişebilir. Kafataları büyüyen beyinler için yer açmak için yeterince genişlemiyor.

Tedavi edilmezse intrakranyal basıncın artması

Buna ek olarak, çocuğunuzun yüzünün ortasını etkileyen yüz deformiteleri,

Bazı durumlarda, bebeğinizin doktoru, bebeğinizin yumuşak noktalarının kaybolması veya bebeğinizin başı olması gerektiği kadar büyümemesi nedeniyle rutin olarak iyi bir çocuk ziyaretinde kraniyosinostozdan şüphelenebilir. Çocuğunuzun kranyosiyoostozu olduğundan kuşku duyduğunuz için başka vakalarda randevu alabilirsiniz.

Ne yapabilirsin

Doktorunuzdan ne bekleyebilirsiniz

Ameliyat

Bebeğinizin randevusu öncesinde hazırlanmanız için zamanınız varsa, bu sizin için iyi bir fikirdir.

Doktorunuzla olan zamanınız sınırlı olabilir, bu nedenle bir soru listesi hazırlamak, zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olabilir. Kraniosinostoz için, doktorunuza sormanız gereken bazı temel sorular

Doktorunuzun da sizinle ilgili sorularınız olması muhtemeldir. Onlara cevap vermeye hazır olmak, daha fazla vakit geçirmeyi düşündüğünüz noktaların üzerinden geçmek için zaman ayırabilir. Doktorunuz sorabilir

Kraniosinostozun teşhisi aşağıdakileri içerebilir:

Görüntüleme çalışmaları. Bebeğinizin kafatasının bilgisayarlı tomografisi (BT) taraması, herhangi bir dikişin kaynaşmış olup olmadığını gösterecektir. Kaynaştırılmış dikişler, yokluğundan dolayı tanımlanabilir, çünkü kaynaştıklarında görünmez oldukları için ve dikiş çizgisinin sağlanmasıyla.

X-ışınları, sefalometri denilen bir teknik kullanılarak bebeğinizin kafatasının hassas boyutlarını ölçmek için de kullanılabilir.

Genetik test. Doktorunuz bebeğinizin çarpık kafatasına altta yatan bir kalıtsal sendromdan kaynaklandığından şüphelenirse, genetik testler sendromu tanımlamanıza yardımcı olabilir.

Genetik testler genellikle kan örneğini gerektirir. Doktorunuz hangi tip anormallikten şüphelenildiğine bağlı olarak bebeğinizin saç, deri veya yanak içinden çıkan hücreler gibi diğer dokuların bir örneğini alabilir. Numune analiz için bir laboratuara gönderilir.

Hafif kraniyosiyoostoz vakaları – tek bir sütür ile altta yatan sendromu içermeyen- tedavisi gerekmeyebilir. Bebeğiniz büyür ve saç geliştirirken kafatası anormallikleri daha az belirgindir. Veya doktorunuz, bebeğinizin başını yeniden şekillendirmeye yardımcı olmak için bebeğinizin beyninin büyümesine olanak tanıyan özel bir kalıp kaskı önerebilir.

Bununla birlikte, çoğu bebek için, cerrahi, kranyosiyoostozun başlıca tedavisidir. Ameliyatın tipi ve zamanlaması, kraniyosinostozun türüne ve tedaviye ihtiyaç duyan altta yatan bir sendrom olup olmadığına bağlıdır.

Ameliyatın amacı, beyindeki baskıyı azaltmak, beynin normal şekilde büyümesine yer açmak ve çocuğunuzun görünümünü geliştirmektir. Baş ve yüz ameliyatı uzmanı (kraniofasial cerrah) ve beyin cerrahisi uzmanı (sinir cerrahı) içeren bir ekip genellikle işlemi uygular.

Geleneksel cerrahi. Cerrah bebeğinizin kafa derisi ve kemikteki kemiklerini keser ve kafatasının etkilenen kısmını yeniden şekillendirir. Bazen plakalar ve vidalar, zamanla emilen malzemeden yapılır, kemiklerin yerinde tutulması için kullanılır. Genel anestezi sırasında yapılan ameliyat genellikle saatler alır.

Ameliyattan sonra bebeğiniz en az üç gün boyunca hastanede kalır. Bazı çocuklar daha sonra ikinci bir ameliyat gerektirebilir, çünkü kraniosinostoz tekrarlanır. Ayrıca, yüz deformitelerine sahip çocuklar genellikle yüzlerini yeniden şekillendirmek için gelecekteki ameliyatları gerektirir.

Bebeğinizde altta yatan bir sendrom varsa, doktorunuz kafa büyümesini izlemek ve kafa içi basınç artışını kontrol etmek için ameliyattan sonra düzenli takip ziyaretleri önerebilir. Kafa büyümesi, iyi çocuk ziyaretlerinde rutin olarak izlenecektir.

Kraniyosinostozlu bebeğe sahip olmak endişeye neden olabilir ve duygusal olarak boşalabilir. Benzer meydan okumalarla uğraşan insanlarla konuşmak, size bilgi ve duygusal destek sağlayabilir.

Topluluğunuzdaki destek grupları hakkında doktorunuza danışın. Bir grup sizin için değilse, belki de doktorunuz sizleri kraniosynostosis ile uğraşan bir ailenle bağlantı kurabilir. Veya grupla veya bireysel destek çevrimiçi olarak bulabilirsiniz.

Doktorunu ziyaret et