Kulak ağrısı rehberi – nedenler, semptomlar ve tedavi seçenekleri

Bu ne?

Birinde ya da iki kulaktaki ağrı birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir; bazıları kulağa hiç benzemez. Ağrı bir kulak probleminden kaynaklandığında, en yaygın neden, orta kulakla boğazın arka tarafı arasındaki geçiş yolunun tıkanmasıdır. Bu geçit Eustaki tüpü olarak adlandırılır .; Orta kulak, kağıt ince kulak zarının hemen arkasındaki küçük hava dolu boşluktur. Normalde, hava Orta kulak ve dış kulak arasındaki basıncı dengeleyerek östaki tüpü aracılığıyla orta kulağa girer. Östaki borusu da orta kulaktan sıvı çıkarır. Bu tüp bloke olur ve hava ve sıvı serbestçe akamaz, ağrıya neden olan basınç kulakta oluşur. Kulak arkası sıvısının arkasında bir virüs veya bakteri bulaşması durumunda, ağrıya ve ateşe neden olabilen orta kulakta bulaşmaya neden olur. Kulak ile ilgili diğer ağrı nedenleri; Yaralanma; Kulak kanalında iltihaplanma ve enfeksiyon (kulak zarımı ile kulak dış kısmı arasındaki kanal). Genellikle yüzücü kulağı denir .; Dış kulak ve kulak lobuna (selülit) enfeksiyon; Sinirlilik, ağrı, sinirlerin kulakta tahrişinden kaynaklanır

Belirtiler

Kulak ağrısı, çoğunlukla kulakta bir basınç hissi olarak tanımlanır. Bu his yavaş yavaş veya aniden başlayabilir ve çok şiddetli olabilir. İşitme kaybı, ateş ve kendine iyi hissetme gibi diğer belirtiler genellikle bir kulak enfeksiyonuna işaret eder; Kulak iltihabı olduğunda veya kulak zarının yırtığılan zaman, kulaktan drenaj olabilir. Kulak zarının orta kulak iltihabı nedeniyle kopması durumunda, basınç düştükçe ağrı sık sık hafifletilir. Küçük çocuklarda, kulak iltihabının tek belirtileri ateş, sinirlilik ve kulak çekme olabilir .; Teşhis; Hafif kulak ağrısı veya baskısı olan, ateş veya işitme kaybı olmayan yetişkinler ve daha büyük çocuklar genellikle bir doktor görmeye ihtiyaç duymazlar. Bu tür ağrılara genellikle tıkanmış östaki tübü neden olur .; Kulak ağrısı daha ağır ise veya başka semptomlar varsa, bir sağlık uzmanını görmek iyi bir fikirdir. Doktorunuz kulaklarını, burun ve boğazını inceleyecek ve kulakların içine bakmak ve kulak zarının arkasında kızarıklık ve sıvı birikimi olup olmadığını kontrol etmek için otoskop (ışıklı bir alet) adı verilen bir cihaz kullanacaktır. Doktor, kulak zarının normal şekilde hareket edip etmediğini görmek için otoskoptan gözünüze bir hava püskürtebilir .; Doktorunuz duruşmayı test edebilir. Bir yol, parmaklarınızın kulağınıza yakın bir yerde ovuşturulduğunu ne kadar iyi duyduğunuzu kontrol etmektir .; Beklenen Süre; Bir kulak ağrısı, kendisine neden olan sorun ortadan kaybolana kadar veya tedavi görene kadar devam edecektir. Eğer ağrı engellenmiş Östaki borusundan kaynaklanıyorsa, reçetesiz bir dekonjestan açmaya yardımcı olabilir. Asetaminofen (Tilenol), ibuprofen (Advil, Motrin ve diğerleri) veya naproksen (Aleve), altta yatan durum tedavi edilinceye veya yok olduğunda ağrıyı azaltacaktır .; Önleme; Bazı insanlar, özellikle de küçük çocuklar, yinelenen başaklarına eğilimli. Bir çocuk sık kulak enfeksiyonlarına devam ederse, doktor kulak tıkanmasını önlemek için cerrahi olarak kulak zarına bir havalandırma tüpü takabilir. Anne sütü bebeğin enfeksiyona karşı korunmasına yardımcı olan antikorları içerdiğinden emzirilen bebeklerin kulak enfeksiyonu gelişmesi daha az olasıdır. Ayrıca, bir bebek bir şişe üzerinde berbat olduğunda, sıvı bebeğin Eustachian tüpüne çekilme olasılığı yüksektir, özellikle bebek sırt üstü uzanarak bir şişeden içerdiyse. Bu nedenle bebeği besleme sırasında en az yarı dik tutmak daha iyidir; Çocuklar, eğer kulak misafiri olurlarsa; İlk doğum gününden önce kulak enfeksiyonu geçirmiş; Sigara dumanı sıklıkla maruz kalır; Kulak enfeksiyonu geçiren bir ailenin geçmişi olsun; Günlük bakımda kalın; Erken doğmuş veya düşük doğum ağırlıklı doğmuştu; Erkek mi (erkeklerin kızlardan daha fazla orta kulak enfeksiyonu var mıdır)

Teşhis

Hafif kulak ağrısı veya baskısı olan, ateş veya işitme kaybı olmayan yetişkinler ve daha büyük çocuklar genellikle bir doktor görmeye ihtiyaç duymazlar. Bu tip ağrılara genellikle Eustach tüpü tıkanır.

Ne kadar sürer?

Bir kulak ağrısı, kendisine neden olan sorun ortadan kaybolana kadar veya tedavi görene kadar devam edecektir. Eğer ağrı engellenmiş Östaki borusundan kaynaklanıyorsa, reçetesiz bir dekonjestan açmaya yardımcı olabilir. Asetaminofen (Tilenol), ibuprofen (Advil, Motrin ve diğerleri) veya naproksen (Aleve), altta yatan durum tedavi edilinceye veya yok olacak şekilde ağrıyı azaltacaktır.

Bu sağlık durumunu nasıl önleyebilirim?

Bazı insanlar, özellikle de küçük çocuklar, yinelenen başaklarına eğilimli. Bir çocuk sık kulak enfeksiyonlarına devam ederse, doktor kulak tıkanmasını önlemek için cerrahi olarak kulak zarına bir havalandırma tüpü takabilir.

Bu sağlık durumu nasıl tedavi edilir?

Tezgahtar üzerindeki ağrı kesiciler genellikle ağrıyı kontrol etmek için yeterlidir. Örneklere asetaminofen, ibuprofen ve naproksen dahildir. Enfekte kulağı sıcak (sıcak değil) bir ısıtma pedi üzerinde dinlendirmek biraz rahatlama sağlayabilir. Engellenen östaki tübü için yaygın kullanılan ilaçlar dekonjestanlar ve antihistaminiklerdir.

Ne zaman doktora gitmelisin

Eğer siz veya çocuğunuz ateş veya kulak ağrısı ile işitme kaybına sahipseniz doktorunuzu arayın. Başka belirtileriniz olmasa bile birkaç gün süren kulak basıncı geliştirirseniz doktora görünün.

Prognoz

Çoğu kulak çektikten sonra birkaç gün içinde çözülür. Daha uzun süreli kulak enfeksiyonlarında bile görünüm pozitiftir.