Madde bağımlılığı semptomları

İlacı düzenli olarak kullanmanız gerektiğini düşünüyorsunuz – günde birkaç kez veya günde birkaç kez olabilir; İlaca şiddetli çağrılar yaşıyorsanız; Zamanla, aynı etkiyi elde etmek için ilacın daha fazlasına ihtiyaç duyuyor; Uyuşturucuya para harcamak, uyuşturucuya para harcamamak, yükümlülükleri yerine getirmek veya çalışma sorumluluklarını yerine getirmek veya uyuşturucu kullanımı nedeniyle sosyal veya rekreasyonel faaliyetleri azaltmak; uyuşturucu almak için normalde yapamayacağınız şeyler yapmak Çalma gibi davranın, İlacın etkisi altındayken araç kullanmaya veya diğer riskli faaliyetlerde bulunmaya, İlaç alma ve kullanma konusunda giderek daha fazla zaman ve enerjiye odaklanma, İlaç kullanımını bırakma girişimlerinizde başarısızlık yapma, yoksunluk belirtileri yaşama Ilacı almayı bırakmaya kalkıştığınızda

Aile üyelerinde uyuşturucu madde kullanımının farkında olunması

Uyuşturucu kullanımı veya zehirlenme belirtileri farkında olma

Çoğu uyuşturucu bağımlılığı, sosyal durumlarda bir ilacın deneysel olarak kullanılmasıyla başlar. Bazı insanlar için uyuşturucu kullanımı daha sık olur. Bağımlılık riski ve bağımlılığınızın ne kadar hızlı olması uyuşturucuya göre değişir. Bazı ilaçların riski daha yüksektir ve bağımlılığa diğerlerine oranla daha hızlı bir şekilde neden olur.

Esrar, haşhaş ve diğer esrar içeren maddeler

Zaman geçtikçe, yüksek olmak için ilacın daha büyük dozlarına ihtiyacınız olabilir. Yakında, uyuşturucuya sadece iyi hissetmek için ihtiyacınız olabilir. İlaç kullanımınız arttıkça, ilaç kullanmadan gitmenin gittikçe zorlaştığını görebilirsiniz. Uyuşturucu kullanımını durdurma girişimleri yoğun isteklere neden olabilir ve sizi fiziksel olarak hasta hissettirir (çekilme belirtileri).

Sentetik kanabinoidler ve ikame edilmiş katinonlar

Uyuşturucu bağımlılığı semptomları veya davranışları, diğerlerinin yanında

Bazen normal genç ızdırap veya ıstırap ile uyuşturucu kullanımı belirtilerini ayırmak zordur. Çocuğunuzun veya diğer aile üyelerinin uyuşturucu kullanıyor olabileceği olası endikasyonlar

İlaç kullanımına veya zehirlenmeye ait belirtiler ve semptomlar ilacın türüne bağlı olarak değişebilir. Aşağıda birkaç örnek bulacaksınız.

İnsanlar esrar içmeyi ilacın buharlaşmış şeklini sigara, yeme veya solumak yoluyla kullanıyor. Esrar çoğunlukla alkolden veya diğer yasadışı uyuşturucular gibi diğer maddelerden önce gelir veya birlikte kullanılır ve çoğu kez denenmiş ilk ilaçtır.

Barbitüratlar ve benzodiazepinler

Son kullanımın belirtileri ve belirtileri şunları içerebilir:

Met, kokain ve diğer uyarıcılar

Klüp uyuşturucuları

Uzun süreli (kronik) kullanım sıklıkla aşağıdakilerle ilişkilidir:

Sentetik ilaçlardan oluşan iki grup – sentetik kanabinoidler ve ikame edilmiş katinonlar – çoğu eyalette yasadışı. Bu ilaçların etkileri tehlikeli ve öngörülemeyen olabilir, çünkü kalite kontrolü yoktur ve bazı bileşenler bilinmeyebilir.

“K2” veya “Baharat” olarak da adlandırılan sentetik kanabinoidler kuru otlar üzerine püskürtülür ve daha sonra füme edilir, ancak bitki çayları olarak hazırlanabilir. Üreticilerin iddialarına rağmen, bunlar “doğal” veya zararsız ürünler yerine kimyasal bileşiklerdir. Bu ilaçlar esrar benzeri “yüksek” ürebilir ve popüler ama tehlikeli bir alternatif haline gelebilir.

Son kullanımın belirtileri ve belirtileri şunları içerebilir:

“Banyo tuzları” olarak da adlandırılan değiştirilmiş katinonlar, Ecstasy (MDMA) ve kokain gibi amfetaminlere benzer psikoaktif maddelerdir. Adına rağmen, bunlar Epsom tuzları gibi banyo ürünleri değildir. Sübstitüsyonlu cathinones yenebilir, inhale edilebilir veya enjekte edilebilir ve oldukça bağımlılık yapabilir. Bu ilaçlar, tehlikeli sağlık etkileri hatta ölümle sonuçlanacak şiddetli zehirlenmelere neden olabilir.

Son kullanımın belirtileri ve belirtileri şunları içerebilir:

Barbitüratlar ve benzodiazepinler reçeteli merkezi sinir sistemi depresanlaridir. Genellikle gevşeme hissi aramada veya istismar edilmekte ya da stresle ilgili düşünceler ya da hisleri unutmak ya da “kapatmak” için bir arzusu var.

Fenobarbital, amobarbital (Amytal) ve sekobarbital (Seconal Sodyum) barbitüratlara örnektir. Benzodiazepinlere örnek olarak diazepam (Valium), alprazolam (Xanax, Niravam), lorazepam (Ativan), klonazepam (Klonopin) ve klordiazepoksit (Librium) gibi sakinleştiriciler bulunur.

Son kullanımın belirtileri ve belirtileri şunları içerebilir:

Halüsinojenler

Uyarıcı maddeler arasında amfetaminler, meth (metamfetamin), kokain ve metilfenidat (Ritalin) bulunur. Sıklıkla “yüksek” aramada ya da enerjiyi artırmak, işyerinde veya okulda performansı artırmak için ya da kilo vermek ya da iştah kontrol etmek için kullanılırlar ya da istismar edilirler.

Son kullanımın belirtileri ve belirtileri şunları içerebilir:

Kulüp uyuşturucuları genellikle kulüp, konser ve partilerde kullanılır. Örnekler arasında Ecstasy veya Molly (MDMA), gamma-hidroksibutirik asit (GHB), flunitrazepam (Rohypnol veya çatı) ve ketamin bulunur. Bu ilaçların hepsi aynı kategoride değildir, ancak uzun süre zararlı etkileri de içeren bazı benzer etkileri ve tehlikeleri paylaşırlar.

GHB ve Rohypnol sedasyona, kas gevşemesine, karmaşaya ve hafıza kaybına neden olabileceğinden, cinsel suistimal veya cinsel saldırı potansiyeli bu ilaçların kullanımı ile ilişkilendirilir.

Kulüp uyuşturucu kullanım belirtileri ve belirtileri şunları içerebilir:

Halüsinojenler, ilaca bağlı olarak farklı işaretler ve semptomlar üretebilir. En yaygın halüsinojenler liserjik asit dietilamit (LSD) ve fenilsidin (PCP) dir.

LSD kullanımına neden olabilir

PCP kullanımı neden olabilir

Okulda veya işte sıklıkla okul ya da işsizlik, okul faaliyetlerinde ya da işlerde ani bir ilgisizlik ya da notlarda ya da iş performansında düşüş, fiziksel sağlık sorunları – enerji ve motivasyon eksikliği, ihmal edilmiş görünüş – giysilere ilgi yokluğu, bakımı Ya da görünüşler: Davranışlardaki değişiklikler – aile üyelerinin odasına girmesini yasaklamak veya arkadaşlarıyla nereye gittiğini gizli tutmak için abartılmış çabalar ya da davranış ve aile ve arkadaşlar ile olan ilişkilerde belirgin değişiklikler; para harcamak – ani istekler Makul bir açıklama yapılmadan para veya para kaybı ya da çalınmış olma ya da evinizden öğeler kaybolduğunuz, belki de uyuşturucu kullanımını desteklemek için satıldığını belirten keşfiniz

Öfori ya da “yüksek” hissi, görsel, işitsel ve tat algısı duygusunun artışı, artan kan basıncı ve kalp atış hızı, Kırmızı gözler, ağız kuruluğu, koordinasyonun azalması, konsantre olma ya da hatırlama güçlüğü, iştah artışı, yavaş tepki süresi, paranoyak Düşünme

Zihinsel keskinliği azaltma, okulda veya işyerinde zayıf performans, azalan arkadaşlar ve ilgi alanları

Uçucu madde kullanım belirtileri ve belirtileri, maddenin durumuna göre değişir. Bazı yaygın olarak teneffüs edilen maddeler yapıştırıcı, boya inceltici, düzeltici sıvı, keçe uç işaretleyici sıvı, benzin, temizleme sıvıları ve ev aerosol ürünleridir. Bu maddelerin toksik yapısı nedeniyle kullanıcılar beyin hasarına neden olabilir.

Kullanım belirtileri ve belirtileri şunları içerebilir:

Opioidler, afyondan üretilen veya sentetik olarak üretilen uyuşturucu, ağrı kesici ilaçlardır. Bu ilaç sınıfı, diğerlerinin yanı sıra eroin, morfin, kodein, metadon ve oksikodonu da içerir. Uzun süreler boyunca opioid kullanan bazı insanlar, tedavi sırasında hekim tarafından öngörülen geçici veya uzun süreli uyuşturucu ikamesine ihtiyaç duyabilir.

Uyuşturucu kullanımı ve bağımlılığı belirtileri ve belirtileri arasında şunlar olabilir:

İlaç kullanımınız kontrol dışıysa veya sorun yaratıyorsa, yardım alın. Ne kadar çabuk yardım ederseniz, uzun vadede iyileşme şansınız o kadar artar. Birincil doktorunuzla konuşun ya da bağımlılık tıbbı veya bağımlılığı psikiyatrisi uzmanı olan bir doktor gibi lisanslı bir alkol ve uyuşturucu danışmanı gibi akıl sağlığı sağlayıcısına bakın.

Eğer bir doktor görmek için randevu alın

Bir doktora yanaşmaya hazır değilseniz, hatları veya yardım hattını tedaviyle ilgili bilgi edinmek için iyi bir yer olabilir. Bu satırları telefon rehberinde veya Internet’te bulabilirsiniz.

Siz veya tanıdığınız biri uyuşturucu almışsa acil yardım isteyin ve

Bağımlılıkla uğraşan insanlar genellikle bir sorunu olduğunu inkâr ediyor ve tedaviye isteksiz davranıyorlar. Bir müdahale, her şeyin daha da kötüye gitmesi için değişiklik yapmak için yapısal bir fırsatı olan sevdiklerini sunar ve birini yardım aramaya ya da kabul etmeye motive edebilir.

Bir müdahale dikkatli bir şekilde planlanmalı ve aile üyeleri ve arkadaşları tarafından lisanslı bir alkol ve uyuşturucu danışmanı gibi bir doktor veya profesyonelle istişare edilerek veya müdahale uzmanının yönlendirmesi ile yapılmalıdır. Aile ve arkadaşları, bazen de iş arkadaşlarını, din adamlarını ya da bağımlılıkla mücadele eden bir kişiyi önemseyen diğer kişileri içerir.

Müdahale sırasında, bu insanlar bir araya gelerek bağımlılığın sonuçları hakkında kişiyle doğrudan, kalp-kalp sohbet edip onu tedavi etmesini isterler.

Uçucu maddeler

Narkotik ağrı kesiciler

Ne zaman bir doktor görmelisin

Müdahale aşamasının belirlenmesi

Öfori ya da duygu “yüksek”, yükseltilmiş ruh hali, gevşeme, görsel, işitsel ve tat algılaması değişmiş duygusu, aşırı anksiyete veya ajitasyon, paranoya, varsanılar, Artan kalp hızı ve kan basıncı, kusma, karışıklık

Öfkeli: Artan sosyallik, artan enerji ve ajitasyon, seks hareketinin artması, kalp atış hızı ve kan basıncının artması, göğüs ağrısı, paranoya, panik atak, varsanılar, deliryum, psikotik ve şiddet davranışı

Uyuşukluk, Parlak konuşma, koordinasyon eksikliği, öfori veya abartılı esenlik hissi; konsantrasyon ya da düşünme sorunları; hafıza sorunları; istemsiz göz hareketleri (nistagmus); inhibisyon eksikliği; nefes darlığı ve kan basıncının azalması; Baş dönmesi;

Canlılık ve aşırı güven hissi, Uyanıklık artışı, Enerji artışı ve huzursuzluk, Davranış değişiklikleri veya saldırganlık, Hızlı veya baş döndürücü konuşma, Genişletilmiş öğrenciler, Sanrılar ve sanrılar, Duyarsızlaşma veya ruh halindeki değişiklikler, Kalp atış hızı ve kan basıncındaki değişiklikler, Mide bulantısı veya kusma Ağırlık kaybı, Bozulmuş yargı, Burun tıkanıklığı ve burun müköz zarı hasar (Uyuşturucu çekiyorsa), Uykusuzluk, Paranoya, Uyuşturucu aşınması halinde depresyon

Halüsinasyonlar, Paranoya, Dilatasyonlu öğrenciler, Şişkinlikler ve terleme; İstenmeyen sallama (titreme); Davranış değişiklikleri; Kas krampları ve diş tıkanma; Azalmış inhibisyon; Görme, ses ve tat hissi yükseltilmiş veya değiştirilmiş; Eşgüdüm azaltılmış; Zayıf yargı; Bellek sorunları veya kayıp Belleğin azaltılması, Bilinç azalması, Kalp hızı ve kan basıncının arttırılması veya azalması

Halüsinasyonlar: Gerçekliği algılamanın büyük ölçüde azaltılması, örneğin, duyularınızdan birinden girdilerin renk olarak işitilmesi; Duyarsız davranış; Hızla değişen duygular; Algıda kalıcı zihinsel değişiklikler; Hızlı kalp atış hızı ve yüksek tansiyon; Titreme; Hatalar, halüsinasyonlar yeniden deneyim – hatta yıllar sonra

Vücudunuzdan ve çevrenizden ayrılma hissi; Halüsinasyonlar; Koordinasyon ve hareket problemleri; Agresif, muhtemelen şiddet davranışı; istemsiz göz hareketleri; ağrı hissi yokluğu; tansiyon ve kalp atış hızında artış; düşünme ve hafıza ile ilgili sorunlar; konuşma problemleri Bozulma kararı, Yüksek gürültüye hoşgörüsüzlük Bazen nöbetler veya komaya

Makul bir açıklama yapılmaksızın uçucu madde bulundurma, Kısa öfori veya zehirlenme, İnhibisyonun azalması, Baş dönmesi, Mide bulantısı veya kusma, Gönüllü göz hareketleri, Kısır konuşma, yavaş hareketler ve kötü eşgüdüm, düzensiz kalp atışları, titreme, Uçucu maddenin kalan kokusu; Burun ve ağız çevresinde kızarıklık

Zindelik ya da duygu “yüksek”; Azalmış ağrı duygusu; Uykulu olma ya da sedasyon; Parlak konuşma; Dikkat ve hafıza ile ilgili sorunlar; Sınırlanmış öğrenciler; Çevredeki insanlara ve şeylere karşı farkında olma ya da dikkatsizlik; Koordinasyon ile ilgili sorunlar: Depresyon; Deri, Kabızlık, Burun akıntısı veya burun tıkanıklığı (eğer ilaçlar çakıyorsa) İğne işaretleri (enjekte edilen ilaçlar ise)

İlaç kullanmayı bırakamazsınız: İlaç kullanımınız, iğne paylaşımı veya korunmasız seks gibi güvensiz davranışlara neden olmuştur; uyuşturucu kullanımını durdurduktan sonra para çekme belirtileri yaşadığınızı düşünüyorsunuz

Aşırı dozda kullanmış olabilir, bilinç değişiklikler gösterir, nefes almakta zorlanıyor, nöbetler veya konvülsiyonlar var, göğüs ağrısı veya basıncı gibi olası bir kalp krizi belirtileri gösteriyor Uyuşturucu kullanmak için başka sorunlu fiziksel veya psikolojik reaksiyon var mı?