Ödem kılavuzu – nedenler, semptomlar ve tedavi seçenekleri

Bu ne?

Ödeme, ekstra sıvı birikiminden dolayı her iki bacağın şişmesidir. Ödemenin birçok muhtemel nedeni vardır; Uzun süre ayakta durma veya oturma, özellikle sıcak havalarda ayak, ayak bilekleri ve alt bacaklarda fazla sıvı birikmesine neden olabilir .; Bacaklardaki damarların içerisindeki küçük kapakçıklar zayıflayabilir ve bu da venöz yetmezlik olarak bilinen ortak bir soruna neden olabilir. Bu problem, damarların kanları kalbe geri pompalamasını zorlaştırıyor ve varikoz damarlarına ve sıvı birikmesine yol açıyor. Amfizem ve kronik bronşit de dahil olmak üzere ciddi kronik (uzun süreli) akciğer hastalıkları, kalpten akciğerlere çıkan kan damarlarındaki basıncı artırır. Bu basınç kalpte yedi. Yüksek basınç, bacaklarda ve ayaklarda şişmeye neden olur .; Kalp artık verimli bir şekilde pompalanamayan bir durum olan konjestif kalp yetmezliği akciğerlerde ve vücudun diğer bölümlerinde sıvı birikmesine neden olur. Şişkinlik genellikle ayaklarda ve ayak bileğinde en fazla görülebilirdir .; Gebelik bacaklarda ödem oluşturabilir, çünkü uterus bacaklardan kalbe kan döndüren büyük bir kan damarı olan vena kava üzerine baskı yapar. Gebelik sırasında sıvı retansiyonuna preeklampsi adı verilen daha ciddi bir durum neden olabilir .; Kötü beslenme, böbrek ve karaciğer hastalığından kaynaklanan kandaki düşük protein seviyeleri ödeme neden olabilir. Proteinler, sıvıların dokulara sızmadığı şekilde kan damarlarının içine tuz ve su tutmaya yardımcı olur. Albüm adı verilen kan proteini çok düşük olursa, sıvı tutulur ve özellikle ayak, ayak bilekleri ve alt bacaklarda ödem oluşur.

Belirtiler

Semptomlar ödemin türüne ve yerine göre değişir. Genellikle şişmiş bölgenin üzerindeki cilt gerilir ve parlak olur .; Teşhis; Açık olmayan ödemi kontrol etmek için başparmağınızı yumuşak ve yavaşça ayak, ayak bileği veya bacak üzerine basabilirsiniz. Ödem varsa, bastığınız bir girinti görürsünüz. Bacak şişmesinin nedenini belirlemek için bir doktor görmelisiniz. Her iki bacak şişmişse, doktorunuz başka semptomları soracak ve sizi inceleyecektir. Böbreklerden protein kaybediyor iseniz bir idrar testi gösterecektir. Kan testleri, göğüs röntgeni ve elektrokardiyogram (EKG) yapılabilir .; Beklenen Süre; Ödem geçici veya kalıcı olabilir ve nedene bağlı olarak gelip gidebilir .; Önleme; Ödemizi önlemenin tek yolu nedeni önlemektir. Sigara, kronik akciğer hastalığının ana nedenidir. Konjestif kalp yetmezliği, çoğunlukla koroner arter hastalığı, yüksek tansiyon veya fazla alkol tüketir. Uzun yolculuklarda bacak şişmesini önlemek için, ayağa kalkın ve dolaşın. İdeal olarak, saatte bir kalkmalısın. Bu mümkün değilse, otururken ayaklarınızı ve bacaklarınızı egzerseniz. Bu damarların kanları kalbe doğru geri almasına yardımcı olur .; Tedavi; Ödemin tedavisi sıvı birikiminin nedenini düzeltmeye odaklanır. Düşük tuzlu bir diyet genellikle yardımcı olur. Ayrıca çok fazla sıvı içmekten kaçınmalısınız. Nefes darlığı yoksa, şişmesini önlemek için bacaklarınızı kalbinizin seviyesinin üstünde yükseltin. Doktorunuz az miktarda bir diüretik (su hapı) aldığınızı önerebilir .; Gebelik yüzünden şişmiş ayak bilekleri ve ayaklar için, bacaklarınızı yükseltin ve kan dolaşımını artırmaya yardımcı olmak için sırt üstü yatmamayı ve şişmeyi azaltın .; Venöz yetmezlikten dolayı hafif bacak ödeminiz varsa, bacaklarınızı periyodik olarak yükseltin ve destek (sıkıştırma) çorapları giyin. Bazen bacak damarları yoluyla kan akışını iyileştirmek için ameliyat gerekir .; Ödemin nedeni ne olursa olsun, vücudun şişmiş olduğu alanlar basınç, yaralanma ve aşırı sıcaklıklardan korunmalıdır. Şişmiş bacaklardaki cilt zamanla daha kırılgan hale gelir. Ödemli bölgedeki kesikler, kazıntılar ve yanıklar iyileşmek için daha uzun sürer ve enfekte olma olasılığı daha yüksektir .; Profesyonel Olma Zamanı; Şişmiş bir bölgede ağrı, kızarıklık veya ısınma, açık bir ağrı, nefes darlığı veya yalnızca bir uzuv şişmesi durumunda derhal doktorunuzu arayın. Prognoz; Bacakların ödeminin görünümü, nedene bağlıdır. Çoğu insan için ödem, prognozu mükemmeldir .; Edema hakkında daha fazla bilgi edinin; İlaçlar; Ödem

Teşhis

Açık olmayan ödemi kontrol etmek için başparmağınızı yumuşak ve yavaşça ayak, ayak bileği veya bacak üzerine basabilirsiniz. Ödem varsa, bastığınız bir girinti görürsünüz. Bacak şişmesinin nedenini belirlemek için bir doktor görmelisiniz. Her iki bacak şişmişse, doktorunuz başka semptomları soracak ve sizi inceleyecektir. Böbreklerden protein kaybediyor iseniz bir idrar testi gösterecektir. Kan testleri, göğüs röntgeni ve elektrokardiyogram (EKG) yapılabilir.

Ne kadar sürer?

Ödem geçici veya kalıcı olabilir ve nedene bağlı olarak gelip gidebilir.

Bu sağlık durumunu nasıl önleyebilirim?

Ödemizi önlemenin tek yolu nedeni önlemektir. Sigara, kronik akciğer hastalığının ana nedenidir. Konjestif kalp yetmezliği, çoğunlukla koroner arter hastalığı, yüksek tansiyon veya fazla alkol tüketir. Uzun yolculuklarda bacak şişmesini önlemek için, ayağa kalkın ve dolaşın. İdeal olarak, saatte bir kalkmalısın. Bu mümkün değilse, otururken ayaklarınızı ve bacaklarınızı egzerseniz. Bu, damarların kanları kalbe doğru geri götürmesine yardımcı olacaktır.

Bu sağlık durumu nasıl tedavi edilir?

Ödemin tedavisi sıvı birikiminin nedenini düzeltmeye odaklanır. Düşük tuzlu bir diyet genellikle yardımcı olur. Ayrıca çok fazla sıvı içmekten kaçınmalısınız. Nefes darlığı yoksa, şişmesini önlemek için bacaklarınızı kalbinizin seviyesinin üstünde yükseltin. Doktorunuz az miktarda bir diüretik (su hapı) aldığınızı önerebilir.

Ne zaman doktora gitmelisin

Şişmiş bir bölgede ağrı, kızarıklık veya ısınma, açık bir ağrı, nefes darlığı veya yalnızca bir uzuvun şişmesi durumunda derhal doktorunuzu arayın.

Prognoz

Bacakların ödeminin görünümü, nedene bağlıdır. Çoğu insan için ödem, prognoz mükemmel.