Östradiol (vajinal yol) tanımlama ve marka isimleri

Estradiol vajinal halka ve tablet, düşük östrojen seviyeleri veya menopoz nedeniyle vajina içindeki ve çevresinde (vajinal kuruluk, kaşıntı ve yanma gibi) değişiklikleri tedavi etmek için kullanılır.

Estradiol vajinal halka, orta şiddette şiddetli kızarıklık ve diğer menopoz belirtileri veya düşük östrojen semptomlarının tedavisinde de kullanılır. Vajinal halkadaki hormon vajinanızdan emilir. Menopoz sırasında kadınlarda yüz, boyun ve göğüste sıcaklık duyguları veya ani güçlü ısı ve terleme hissi (sıcak yanıp sönme) gibi belirtileri önleyerek çalışır.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bu ürün aşağıdaki dozaj formlarında mevcuttur

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Tablet, Krem, Ekleme, Genişletilmiş Yayın

Estradiol vajinal halka ve tablet kullanımı çocuklar için endike değildir.

Alerjiler

Geriatrik popülasyonda yaşın östradiol vajinal halka ve tabletin etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamış olsa da bugüne kadar herhangi bir geriatrik spesifik problem bulunmamaktadır. Bununla birlikte, yaşlı hastaların östradiol vajinal halka ve tablet alan hastalarda dikkatli olabilecek göğüs kanseri, inme veya bunama olasılığı daha yüksektir.

Pediyatrik

Araştırmalar, bu ilacın süt üretimini veya bileşimini değiştirebileceğini önermektedir. Bu ilacı alternatif olarak kullanmazsanız, bebeği yan etkileri ve yeterli sütü alması için izlemelisiniz.

Geriyatrik

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Gebelik

Emzirme

İlaç etkileşimleri

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Diğer Etkileşimler

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Diğer Tıbbi Sorunlar

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Dozlama

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacın aşağıdakilerden herhangi biriyle kullanılması, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak bazı durumlarda kaçınılmaz olabilir. Birlikte kullanılırsa, doktorunuz bu dozu veya bu ilacı ne sıklıkla kullanacağınızı değiştirebilir veya size yiyecek, alkol veya tütün kullanımı hakkında özel talimatlar verebilir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu ilacı doktorunuzun yaptığı gibi kullanmanız çok önemlidir. Daha fazlasını kullanmayın, daha sık kullanmayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın. Bunun yapılması istenmeyen yan etkilere neden olabilir.

Bu ilaç sadece vajinada kullanılacaktır. Doktorunuz aksini söylemediği sürece yatmadan önce kullanın.

Bu ilaç bir hasta bilgi broşürüyle birlikte gelir. Talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Vajinal halkayı kullanmak için

Vajinal tableti kullanmak için

Bu ilacı kullanırken greyfurt yemeyin veya greyfurt suyu içmeyin. Greyfurt ve greyfurt suyu, vücuda absorbe olan bu ilacın miktarını değiştirebilir.

Kayıp doz

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Depolama

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Kullanılmış vajinal halkayı dokuya sarın ve çöp kutusuna atın. Vajinal halkayı tuvalete atmayın.

Doktorunuzun, bu ilacın düzgün çalışıp çalışmadığından ve istenmeyen etkilere neden olmadığından emin olmak için düzenli ziyaretlerinizdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. Doktorunuz aksini söylemedikçe, istenmeyen etkileri kontrol etmek için pelvik muayene, göğüs muayenesi ve mamogram (göğüs röntgeni) gerekebilir. Tüm randevuları sakladığınızdan emin olun.

Postmenopozal bir kadının hamile kalması muhtemel değildir. Ancak, hamile iken bu ilacı kullanmanın doğmamış bebeğinize zarar verebileceğini bilmelisiniz. İlacı kullanırken hamile kaldıysanız, derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilacı uzun bir süre kullanmanız, meme kanseri, endometriyal kanser veya rahim kanseri riskinizi artırabilir. Bu risk hakkında doktorunuzla konuşun. Hâlâ rahmin (rahminiz) varsa, progestin ilacı da kullanmanız gerekip gerekip gerekmediğini doktorunuza sorun. Deneyiminiz anormal vajinal kanamalarınız varsa derhal doktorunuza danışın.

Bu ilacı kullanmak, özellikle de 65 yaş ve üzerindeki kadınlarda demans riskini artırabilir.

Bu ilacı kullanmak kan pıhtımı, inme veya kalp krizi riskini artırabilir. İlacı kullanmayı bıraktıktan sonra bile bu risk devam edebilir. Yüksek tansiyonunuz, kanınızdaki yüksek kolesterol, şeker hastalığınız varsa veya aşırı kilolu veya dumanlı bir sigara iseniz, bu ciddi sorunlarınız için riskiniz daha da büyüktür. Göğüs ağrısı, karışıklık, konuşma güçlüğü, çift görme, baş ağrısı, kol hareket etmede yetersizlik, bacaklar veya yüz kasları veya konuşamama gibi konularda deneyiminiz varsa doktorunuzla hemen temasa geçin.

Bu tıbbı doktorunuza veya dişhekiminize, bu ilacı her türlü ameliyattan (diş hekimliği cerrahisi dahil) veya acil tedavi öncesi kullandığınızı söyleyin. Doktorunuz size bu ilacı kullanmaya devam edip etmemeye karar verecektir. Bu ilaç, bazı tıbbi testlerin sonuçlarını da etkileyebilir.

Bu ilacı kullanırken şiddetli baş ağrısı ya da ani görme kaybı veya görme değişikliği meydana gelirse derhal doktorunuza danışın. Doktorunuz gözlerinizi bir göz doktoru tarafından kontrol edilmenizi isteyebilir.

Vajinanızdaki olağandışı şekle veya dar vajinaya sahip olma gibi herhangi bir sorun hakkında doktorunuza bilgi verin. Üreme organlarınız, mesane, rektum veya pelvik bölge ile ilgili sorunlarınız varsa doktorunuza bildirin.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçlar ve bitkisel ilaçlar (örneğin St. John’s wort) veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Aşağıdaki aşırı doz belirtileri ortaya çıkarsa hemen acil yardım alın

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.