Şeker hastalığı ve egzersiz: ne zaman kan şekeri

Egzersiz yapmadan önce: Egzersiz öncesi kan şekeri kontrol edin

Egzersiz, herhangi bir diyabet tedavi planının önemli bir parçasıdır. Potansiyel problemlerden kaçınmak için, egzersiz öncesi, esnasında ve sonrasında kan şekerinizi kontrol edin.

Diyabet ve egzersiz elinizin altında, en azından şeker hastalığını yönetmeyle ilgili olduğunda. Egzersiz, kan şekeri kontrolünüzü iyileştirmenize, genel formunuzu yükseltmenize ve kalp rahatsızlığı ve inme riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Ancak diyabet ve egzersiz de benzersiz zorluklar ortaya koymaktadır. Güvenli bir şekilde egzersiz yapabilmek için kan şekerinizi fiziksel aktivite öncesi, sırasında ve sonrasında izlemek çok önemlidir. Vücudunuzun egzersize nasıl tepki verdiğini öğreneceksiniz, bu da potansiyel olarak tehlikeli kan şekeri dalgalanmalarını önlemenize yardımcı olabilir.

Bir fitness programına atlamadan önce doktorunuzun egzersiz yapmasını sağlayın – özellikle de aktif değilseniz. Düşündüğünüz tüm faaliyetler, egzersiz yapmanın en iyi zamanı ve daha aktif hale geldiğinizde ilaçların kan şekeriniz üzerindeki potansiyel etkisi hakkında doktorunuzla konuşun.

En iyi sağlık yararları için, uzmanlar, haftada en az 150 dakika, orta yoğunlukta fiziksel etkinlikler önerir

İnsülin veya düşük kan şekerine neden olabilecek ilaçlar alıyorsanız (hipoglisemi), egzersiz yapmadan 30 dakika önce kan şekerinizi test edin.

Bu genel talimatları mililitre / mililitre (mg / dL) veya milimol / litre (mmol / L) cinsinden ölçtüğünüz kan şekeri düzeyinize göre değerlendirin.

250 mg / dL (13.9 mmol / L) veya daha yüksek. Bu bir uyarı bölgesi – Kan şekeriniz güvenle kullanamayacak kadar yüksek olabilir. Egzersiz yapmadan önce, idrarda keton olup olmadığını test edin – vücudunuz enerji için yağ döktüğünde yapılan maddeler. Ketonların varlığı, vücudunuzun kan şekerinizi kontrol altına alacak kadar insülin içermediğini gösterir.

Yüksek miktarda keton bulunduğunda egzerseniz, diyabetin acil tedaviye ihtiyacı olan ciddi bir komplikasyonu olan ketoasidoz riski taşırsınız. Bunun yerine, yüksek kan şekeri düzeylerini düzeltmek için önlemler alın ve keton testiniz idrarda keton bulunmadığını gösterene kadar egzersiz yapmayı bekleyin.