Servikal radikülopati: belirtileri, nedenleri ve tedavi

Ağrı Yönetimi Eğilimler

Servikal radikülopati hasar veya servikal omurun yakın sinir köklerinin biri sıkıştırılmış ise sonuçları sinir fonksiyonlarının bozulmasıdır. Servikal bölgede sinir köklerine hasar ağrı ve hasarlı kökleri bulunduğu yere bağlı olarak kol ve el içine sinirin yol boyunca duyu kaybına neden olabilir.

Hasar rüptüre disk, kemik, artrit veya sinir köklerine baskı diğer yaralanmalarda dejeneratif değişiklikler malzeme baskısı sonucu oluşabilir. orta yaşlı kişilerde, diskler normal dejeneratif değişiklikler sinir köklerine baskı neden olabilir. genç insanlarda, servikal radikülopati belki travma sonucu olarak, bir rüptüre diskin sonucu olma eğilimindedir. Bu disk malzeme daha sonra sıkıştırır veya ağrıya neden sinir kökü ısıtıyor.

servikal radikülopati ana belirti kolu, boyun, göğüs, üst sırt ve / veya omuz içine yayılır ağrıdır. radikülopati olan bir kişi kas zayıflığı ve / veya uyuşma veya parmaklarınızla veya ellerde karıncalanma karşılaşabilirsiniz. Diğer belirtiler, özellikle ellerde koordinasyon eksikliği içerebilir.

Servikal radikülopati gibi kortikosteroidler (güçlü anti-enflamatuar ilaçlar) veya ibuprofen ya da naproksen ve fizik tedavi gibi non-steroid ağrı kesiciler gibi ağrı ilaçların kombinasyonu ile tedavi edilebilir. Steroidler ya oral reçete ya da (omuriliği çevreleyen zar dura üstünde uzaya) epidural enjekte edilebilir.

Fizik tedavi ağrıyı azaltmak için hafif servikal traksiyon ve seferberlik, tatbikatlar ve diğer yöntemleri içerebilir. sinir önemli sıkıştırma motoru zayıflık sonuçları ölçüsünde varsa, cerrahi basıncı rahatlatmak için gerekli olabilir.

ağrı tedavisi hangi doktorlar öğrenin; daha iyi kronik ağrı ile başa çıkmayı öğrenin.

Eubanks, J. Aile Hekimi, 1 Ocak 2010.