Siklofosfamid (oral yol, intravenöz yol) tanım ve marka isimleri

Siklofosfamid, yumurtalık, göğüs, kan ve lenf sistemi kanserlerini ve sinirleri (çoğunlukla çocuklarda) tedavi etmek için kullanılır. Siklofosfamid ayrıca retinoblastoma (çoğunlukla çocuklarda göz kanseri türü), multipl miyelom (kemik iliği kanseri) ve mikoz fungoides (derideki tümörler) için de kullanılır. Bu, alkilleyici ajanlar adı verilen kanser ilaçları grubuna aittir.

Siklofosfamid bazı böbrek hastalığı türleri için de kullanılır.

Siklofosfamid, vücut tarafından yok edilen kanser hücrelerinin büyümesine müdahale eder. Normal vücut hücrelerinin büyümesi siklofosfamidden de etkilenebileceğinden, diğer etkiler de ortaya çıkabilir. Bunlardan bazıları ciddi olabilir ve doktorunuza bildirilmelidir. Saç dökülmesi gibi diğer etkiler ciddi olmayabilir, ancak endişeye neden olabilir. Bazı etkiler, ilaç kullanıldıktan sonra aylarca ya da yıllarca ortaya çıkmayabilir.

Siklofosfamid tedavisine başlamadan önce, siz ve doktorunuz bu tıbbın faydalarından ve bunun kullanim risklerinden bahsetmelidir.

Çözelti Tozu, Tablet, Kapsül

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilaç, belli bir kullanım için pazarlama için onaylandıktan sonra, diğer tıbbi problemler için de yararlı olduğunu gösterebilir. Bu kullanımlar ürün etiketlemesine dahil edilmemesine rağmen siklofosfamid aşağıdaki tıbbi durumları olan bazı hastalarda kullanılır

Bu ürün aşağıdaki dozaj formlarında mevcuttur