Tanı – obstrüktif uyku apnesi

Durumunuzu teşhis etmek için, doktorunuz belirtilerinize, belirtilere, muayene ve testlere dayanarak bir değerlendirme yapabilir. Doktorunuz daha fazla değerlendirme için bir uyku merkezinde bir uyku uzmanına yönlendirir.

Fiziksel muayene yapacaksınız ve doktorunuz ekstra doku veya anormallikler için boğaz, ağız ve burnunuzun arka tarafını muayene edecektir. Doktorunuz boynunuzu ve bel çevrenizi ölçebilir ve kan basıncınızı kontrol edebilir.

Bir uyku uzmanı, durumunuzu teşhis etmek, durumunuzun ciddiyetini belirlemek ve tedavinizi planlamak için ek değerlendirmeler yapabilir. Değerlendirme, uyurken solunum ve diğer vücut işlevlerinin gece boyunca izlenmesini içerebilir. Obstrüktif uyku apnesini saptamak için yapılan testler arasında

Polisomnografi. Bu uyku çalışması sırasında, kalp, akciğer ve beyin aktivitenizi, solunum modellerini, kol ve bacak hareketlerini ve kan oksijen seviyelerini izlerken uyuyorsunuz. Gece boyunca izlendiğiniz tam gece bir çalışma olabilir veya bölünmüş bir gece uyku çalışması yapabilirsiniz.

Gece yarısı uyku çalışmasında, gecenin ilk yarısı boyunca izleneceksiniz. Obstrüktif uyku apnesi tanısı alırsanız, personel sizi uyandırabilir ve gece yarısı için sürekli pozitif hava yolu basıncı verebilir.

Bu test, doktorunuza obstrüktif uyku apnesini teşhis etmede ve uygunsa pozitif hava yolu basıncı terapisini ayarlamada yardımcı olabilir. Bu uyku çalışması aynı zamanda aşırı gündüz uykusuzluğuna neden olabilecek periyodik eklem bacak hareketleri veya narkolepsi gibi diğer uyku bozukluklarını ekarte etmeye yardımcı olabilir, ancak farklı tedavi gerektirir.

Doktorunuz ayrıca burun veya boğazdaki anatomik tıkanıklığı gidermek için bir kulak, burun-boğaz doktoruna başvurabilir.