Teşhis ve tedavi

Prostat kanseri tedaviniz söz konusu olduğunda, hangi seçeneği seçeceğiniz kararınıza bağlıdır.

Farklı tedavi uzmanlarını içeren bir sağlık ekibi seçenekleri hakkında tavsiyelerde bulunur ve ne yapacağınıza karar vermenize yardımcı olur.

Başka tedavilere karşı bir tedavi türünü seçmek için açık bir tıbbi sebep her zaman mevcut değildir, bu nedenle kararınız kişisel ihtiyaç ve tercihlerinize dayanabilir.

Hertfordshire Üniversitesi Sağlık ve İnsan Bilimleri Fakültesi’nde bir doktor ve misafir profesör olan Mike Kirby “Hastanın tercihleri ​​çok önemlidir” diyor.

İlk test

Hangi tedavinin en iyi seçim olduğundan her zaman emin olamayız. Bireysel uzmanlar, kişisel deneyimleri ve uzmanlıkları nedeniyle bir başka tedaviyi tercih edebilir.

Multidisipliner bir ekipte deneyimleri paylaşmak çok daha dengeli bir yaklaşım sağlar. Bununla birlikte, bu bilgilerin hepsi hasta için kafa karıştırıcı olabilir ve bir karara varmayı kolaylaştıramaz.

Doktorunuz bir prostat sorununuz olduğunu düşünürse belirtileriniz sorulur ve enfeksiyonu gidermek için bir idrar örneği alınır.

Ayrıca, aşağıdakiler dahil olmak üzere bazı ek testler isteneceksiniz:

DRE veya PSA sonucu nedeniyle doktorunuz endişeleriniz varsa, daha ileri testler için hastanede bir üroloğa yönlendirilirsiniz. Kanserden şüpheleniliyorsa, üroloji uzmanı tarafından iki hafta içinde görülecektir.

Prostattan bir biyopsi önerilebilirsin. Bu, bezden bir miktar küçük doku örneği alınmasını içeren 30 dakikalık bir muayene.

Diğer testler

Özel olarak eğitilmiş bir hemşire veya radyolog olan ürolog tarafından yapılabilir (ultrason uzmanı).

Transrektal ultrason taraması (TRUS), prostata bakmak, boyutunu ölçmek ve biyopsi iğnelerini yönlendirmek için kullanılacaktır.

Yağlanan bir sonda anüsünüze geçirilir ve prostat görüntüleri bir ekranda gösterilir. İğnelerle prostatın farklı bölümlerinden az miktarda doku çıkarılır. Bazı erkekler bunu rahatsız bulurlar, fakat ağrı yerel anestetik kullanımı ile en aza indirgenir.

Profesör Kirby, “Olumsuz bir biyopsi sonucu, her zaman küçük bir tümör alanını özlemek mümkün olduğundan kanser taşımadığınız anlamına gelmez; bu nedenle takip edilmeniz gerekir” dedi.

Olumlu sonuçlar ile kanser yayılımı ve büyüme hızı Gleason puanı denilen sayıların bir ölçeğini kullanarak size sunulacaktır. Ölçek genellikle iki ila 10 arasında, en az agresif olmak üzere iki ve en agresif kanser türü olmak üzere 10’dur.

Deneyimleri paylaşma

Kanseriniz ne kadar agresif olursa, tedavi seçiminizi belirleyen bir faktör olacaktır. Kanser agresifse, prostat bezinin dışına yayılmış olup olmadığını kontrol etmek için bazı testler önerilecektir. Bunlar aşağıdakileri içerebilir:

Prostat kanseri çeşitli şekillerde tedavi edilebilir. Tavsiye edilen tedavi, kanserin büyüdüğüne, prostat bezi dışına yayılıp yayılmadığına, yaşınıza ve genel sağlığınıza bağlı olacaktır.

Ardından, bir ürolog, radyolog, onkolog (kanser uzmanı) ve uzman bir hemşire içerebilen çok disiplinli bir ekip adlı bir kanser uzmanı ekibi tarafından bakılacaksınız.

Başlıca tedavi türleri şunlardır:

İlerlemiş prostat kanseri için bazı yeni tedaviler sadece bazı bölgelerde veya klinik araştırmanın bir parçası olarak mevcuttur. Uzmanınız, seçeneklerinizi ve belirli bir tedavinin risk ve yararlarını tartışabilmelidir.

Prostat kanseri tanısı olmak endişeye neden olabilir. Soruları sormak, kontrolü ele geçirmenin bir yoludur.

Doktorunuzu gördüğünüzde sizinle birlikte bir sorunun listesini almak yardımcı olabilir.

Unutmayın, hastalığı iyileştirecek ve kontrol altına alabilecek çok iyi bazı tedaviler mevcuttur.

Sizinle aynı durumda olan biriyle konuşmaya yardımcı olabilir.

İnternette bulabileceğiniz birçok bölgesel prostat kanseri destek grubu bulunmaktadır.

Birkaç prostat kanseri yardım kuruluşu erkeklerden ve ailelerinden prostat kanserinden etkilenmiş ve deneyimlerini sizinle paylaşabilecek yardım hatlarına sahiptir.

Prostat kanseri uzmanı

Erkeklerin yaşamları boyunca yaşadığı en yaygın prostat sorunları hakkında bilgi edinin

Her insanın bir tane vardır, cinsel yaşamlarında önemlidir, ancak az insan prostat hakkında bir şey bilmez veya bununla ne gidebilir

Prostat sorunları

Prostat sağlığı