uyku bozuklukları için bilişsel davranışçı tedaviler

Uyku Bozukluğu Eğilimler

Yaşam tarzı değişiklikleri ve uyku problemleri içerebilir için bilişsel davranışçı tedaviler

Karen D. ‘ kocası iyi uyku değildi. O yatağına yerleştikten sonra her gece Karen horlamaya başlamak istiyorum – yüksek sesle ve uzun bütün gece; Kocam horlama hakkında yıllardır şikayetçi olmuştu ve kötü başlamıştı, “Boston Karen diyor.” Ben uzakta benim sevgili ile gitti bile, hiç kimse benimle bir odayı paylaşmak istedim; Karen horlama earshot uyanıkken içinde herkes tutmak iken, aynı zamanda kendi uyku etkiliyordu. sürece o hatırlamak için, Bostonlu aracılığıyla lumbered …

Böyle ilerleyici kas gevşeme (FTR), derin nefes teknikleri, görüntüleri ve kendi kendine hipnoz gibi yöntemler bazı insanlar bir uyku bozukluğu üstesinden gelmeye yardımcı olabilir. PMR gerilim ve gevşeme hissi zıt konsantre olurken bireysel gergin sırayla ve vücudun büyük kas gruplarını dinlenmek için yardımcı içerir.

Bilişsel terapi uykusuzluk insanlar uykusuzluk katkıda bulunabilir uygunsuz düşünce ve inançlarını belirlemek ve düzeltmek yardımcı olur. Bilişsel terapi insanlara uyku normlarına, yaşa bağlı uyku değişiklikleri, makul uyku hedefleri ve şekerlemeler ve egzersiz etkisi hakkında doğru bilgi verebilir.

Uyaran kontrolü (SC) yatak odası uyku ve seks için ayrılmış olan bir uygulamadır. SC o uykusuzluk gibi stresli durumlarda, ya da televizyon seyretmek gibi bu kullanımlar ilgisi yatak odası dernekler neden olabileceği fikrinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, yatak odası uyku, seks için saklanmalıdır ve sadece pansuman.

Uyku kısıtlama terapisi (SRT) yatakta aşırı zaman uyku sorunları daha kötü hale getirir inancı dayanmaktadır. SRT onlar uyku sadece o zaman yatakta bir kişinin zamanını sınırlayan oluşur.

Uyku hijyeni ses uyku almak için önemli olan uygulamalar, alışkanlıkları ve çevresel faktörlere atıfta bulunmaktadır. hijyen uyku önemli dört genel alanlar mini uyanma (ki beyin sadece birkaç saniye için uyanır) ve uyarıcı kullanımı neden psikolojik stres kaynaklarını yaşlanma, sirkadiyen ritim (24 saatlik döngüsü) bulunmaktadır.

Gevşeme Trainin; Bilişsel therap; Uyaran kontrolü (SC; Uyku kısıtlama tedavisi (SRT; Uyku hijyeni