zehirli sarmaşık, meşe ya da sumak için kortikosteroidler – konu genel bakış

Yüksek doz reçeteli kortikosteroid ilaçlar bir zehirli sarmaşık, meşe ya da sumak döküntü (allerjik kontakt dermatit) semptomlarını azaltmak ve bazen şiddetini azaltmak ve bir döküntü süresini kısaltabilir. Bu ilaçlar genellikle sadece böyle o vücudun cilt yaklaşık% 10’unu kapsamaktadır zaman ya da yüz, eller ve genital etkilenir olduğu gibi döküntü daha şiddetli vakalarda, için kullanılır. Reçete kortikosteroidler haplar, kremler, jeller, merhemler ya da çekim olarak mevcuttur.

Kortikosteroid haplar (genellikle prednizon) dramatik zehirli sarmaşık, meşe ya da sumak güçlü bir reaksiyonu neden semptomları azaltabilir. Oral kortikosteroidler genellikle zehirli sarmaşık, meşe ya da sumak için bu ilaçların diğer formları daha iyi çalışır. Semptomlar bitene kadar ve genellikle alınır. Ne kadar ilaç almak ve sık sık döküntü belirir sonra yardım aramak nasıl yakında bağlıdır ne kadar süreyle; Kremler, jeller ve cilt (topikal ürün) uygulanan merhem kaşıntı ve kızarıklık azaltmaya yardımcı olabilir. Topikal kortikosteroidler örnekleri arasında klobetazol (örneğin Temovate gibi), betametazon (örneğin Diprolene gibi), (örneğin, Cutivate gibi) flutikazon bulunmaktadır. Kortikosteroidlerin bu tip kabarcıkların üzerinde hiçbir etkisi yoktur. kabarcıklar ortadan kalktıktan sonra ancak yararlı olabilir. bunlar çok erken durdurulmuş halinde döküntü yeniden ortaya çıkabilir, çünkü zaman önerilen miktarda kullanılmalıdır. Onlar cilt ince ve kırılgan hale gelmesine neden olabilir, çünkü bu ürünlerin hiçbiri, yüz veya genital kullanılmalıdır; Eğer kortikosteroid hapları alamaz zaman triamsinolon çekim bazen kullanılır. Yanış enjekte kortikosteroidler cilt renginin bozulmasına ve yara izi neden olabilir.

Yüksek doz topikal kortikosteroidler zehirli sarmaşık, meşe ya da sumak döküntü hafif vakalarda kaşıntı yatıştırmak olabilir over-the-counter hidrokortizon krem, jel ya da merhemler ile karıştırılmamalıdır. Bu ürünler ağır döküntüleri için tavsiye edilmez. Onlar yeterince güçlü değil ve çalışmak için yeterince uzun kullanılamaz. Onlar bir süre için çalışmaya görünebilir, ancak döküntü genellikle aniden bazen tekrar eskisinden daha kötü fişekleri.